PRO INZERENTY

Dům, ve kterém spal král, odhalil při rekonstrukci své tajemství

07/02/2019

Jaroslav Šnajdr

Historický dům č. 47 na Masarykově náměstí na rohu s ulicí Matky Boží, v němž sídlí známé knihkupectví, prochází druhým rokem citlivou rekonstrukcí. V rámci ní probíhá také archeologický průzkum, který odhalil tajemství, ukryté po staletí v gotickém sklepení.

„Z venku vypadá jako hezká renesanční stavba, ale jeho interiér byl nevratně poškozen v závěru normalizace velmi necitlivou rekonstrukcí realizovanou tehdejší betonářskou lobby,“ říká brněnský archeolog Marek Peška, který vede archeologický výzkum budovy.

V rámci něj archeologové narazili na sklonku loňského roku na významný a v rámci Jihlavy ojedinělý nález v původním gotickém sklepení. Kromě odhalených zbytků nejstaršího dřevěného domu ze 13. století a středověkých odvodňovacích kanálů, byl pod podlahou nalezen soubor drobných mincí pocházejících z průběhu 16. století různé hodnoty.

 

„Mince, kterých jsme našli celkem 36, byly rozsypané a zašlapané v původní hliněné podlaze. Takový nález je v rámci Jihlavy ojedinělý, ale podobných „pokladů“ může být po domech ukryto více. Chceme majitele podobných nemovitostí upozornit, aby se nebáli a do archeologického průzkumu šli. Dávám to na vědomí jako osvětu aby se to lidi nebáli oznamovat. Je to pro nás práce pouze na několik dní či odpolední, která nijak nenaruší ostatní práce,“ upozorňuje Marek Peška.
Nalezené mince archeologové předali odborníkům – numismatikům z Muzea Vysočiny v Jihlavě, kteří je budou konzervovat a vyhodnocovat hodnotu nálezu.
Archeologové dále například zjistili, že dům má gotické jádro, ale jeho nejvýznamnější stavební fáze spadá do renesance. Z tohoto období jsou i okna a spodní část rohového arkýře. Při své návštěvě Jihlavy se zde v roce 1527 ubytoval i český král Ferdinand I.

Více zajímavostí se o domě č.47 dočtete v únorovém vydání Jihlavského expressu v sekci aktuální číslo.)

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc