PRO INZERENTY

Mráz ztěžuje opravy děr na silnicích. Město chce použít účinnější metodu

22/01/2019

Jaroslav Šnajdr

Opravy množících se děr a výtluků v krajském městě komplikují silničářům v těchto dnech mrazy. Díry se totiž po"lepení" za studena zanedlouho objeví znovu. Jihlavská radnice chce proto využít k opravám děr v silnicích účinnější "zahřívací" techniku.

 

Opravy vozovek pro město zajišťují pracovníci Služeb města Jihlavy (SMJ). Loni se osvědčila nová technologie pomocí infračervených nahřívačů s následným doplněním asfaltu, která se použila například v ulicích Kainarova nebo Resslova. „Výhodou je hlavně vyšší životnost vysprávky, proto hodláme tuto metodu letos znovu využít,“ doplnil Karel Trojan z městského odboru dopravy.

Mimořádně velké výtluky se ale musí opravit ihned, nehledě na zimu. „K těmto úpravám se používá takzvaná studená asfaltová směs, ta má ale nízkou životnost. Nyní prověřujeme možnost, zda by bylo i teď v zimě možné využít zmíněné technologie infračerveného zahřívání,“ doplnil Trojan.

„Techniku na zahřívání teď budeme objednávat, hledáme ekonomicky výhodného dodavatele, protože to vůbec není levná záležitost. Navíc musí také obalovny asfaltu mít  tuto speciální směs k dispozici, takže uvidíme jak pochodíme,“  upřesnil mluvčí SMJ Martin Málek.

Doplnil, že silnice v Jihlavě pracovníci SMJ v těchto dnech opravují vždy, když to dovolí klimatické podmínky a neprovádí právě zimní údržbu, která  je prioritou. „Díry opravujeme směsí Canader, která se dá používat na komunikace za studena až do mínus pěti stupňů. Věnuje se tomu tolik pracovníků, kolik můžeme zrovna uvolnit, takže do deseti lidí,“ popisuje Málek. Cena za provizorní opravy a zadělání těch největších výtluků se pohybuje  v tisících korun. 

Větší opravy čekají Jihlavu ale až po zimě. Jihlavský odbor dopravy letos počítá na údržbu a opravy silnic s částkou  25 milionů korun. V té jsou zahrnuty i náklady na zimní údržbu silnic, která spolkne podstatnou část z této sumy a jednu až dvě chystané velkoplošné rekonstrukce vozovek.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc