PRO INZERENTY

Pár lip u Mariánského sloupu padne, ohrožují bezpečnost

28/01/2019

Jaroslav Šnajdr

Masivní kácení v Jihlavě, které se dotkne asi 170 stromů, se nevyhnulo ani Masarykovu náměstí. Město nechá pokácet dvě lípy lemující Mariánský sloup.

Lípy kolem Mariánského sloupu patří k dominantám rozlehlého náměstí. V létě přinášejí kýžený stín a v zimě díky světlům doplňují vánoční atmosféru náměstí. Jejich zdravotní stav se však každým rokem horší. Dvě lípy dokonce ohrožují bezpečnost kolemjdoucích, proto musí být skáceny.

„Jedná se o stromy, které mají sníženou vitalitu a velmi silně prosychají v kosterních větvích, proto je již nelze stabilizovat řezem ani žádným jiným možným způsobem,“ vysvětlila Katarina Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.

Ostatní lípy u morového sloupu budou v letošním období vegetace, tedy až kdy budou stromy olistěné, ošetřeny řezem, odstraní se z nich pouze suché části větví.

Letos musí město zajistit také pokácení lípy před domem Masarykovo náměstí 34. „Strom má výrazně sníženou vitalitu a v poškozené bázi kmene již byla prokázána infekce,“ doplnila Katarina Ruschková.

Náhradní výsadba za pokácené lípy nebude prozatím provedena, a to kvůli plánované revitalizaci Masarykova náměstí. Stromy budou případně nahrazeny až po konečném výběru projektu nebo po provedení revitalizace náměstí. Vítězný návrh architektonické soutěže na revitalizaci Masarykova náměstí zatím počítá s navýšením počtu stromů na náměstí přibližně o dvě desítky.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc