PRO INZERENTY

Jedenáctidenní požár nebo 375 zásahů za den. To byl loňský rok hasičů

08/02/2019

Jaroslav Šnajdr

Průměrně 26krát denně, 365 dní v roce. To je počet výjezdů krajských hasičů za loňský rok. Ti tak loni jen těsně nepřekonali předloňskou hranici 10 000 výjezdů, když jich měli jen o 200 méně.

I když rekord nepadl, počet výjezdů za posledních deset let vzrostl o téměř polovinu. Počty hasičů se za tu dobu ale zvýšily jen o necelé tři desítky. Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina tvoří celkem 21 profesionálních jednotek a čítá zhruba 650 zaměstnanců.

Nejtěžší a také nejdelší požár v loňském roce bylo pro hasiče samovznícení úložiště dřevního odpadu v Horní Cerekvi,  kde samovznícením vzplála 12 metrů vysoká halda. Hasiči požár likvidovali v průběhu ledna rekordních 11 dní. Zasahovali také u požáru v podniku Jihlavan nebo museli evakuovat  jihlavskou nemocnici po nahlášení fiktivní výbušniny.

Nejvíc událostí během jediného dne, a to celkem 375, řešili na konci října v souvislosti s vichřicí Fabienne.

Hasiči počítají v kraji s postupnou obnovou svých sídel. Jako první se na nové zázemí mohou těšit hasiči z Havlíčkova Brodu, kteří by se do nových prostor v Humpolecké ulici za 279 milionů korun měli nastěhovat už v příštím roce. Po nich přijde na řadu i krajská Jihlava, kde by se hasiči měli přestěhovat do pro ně strategicky výhodné oblasti v Kosovské ulici.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc