PRO INZERENTY

Na kraji to jde, na městě ne. Slibované zázemí pro zdravotně postižené dostalo stopku

18/03/2019

Jaroslav Šnajdr

Mělo vzniknout dříve než to krajské. Nakonec ale tři roky chystaný projekt komunitního centra pro zdravotně postižené a seniory, které mělo vyrůst v lokalitě Za prachárnou, nové vedení města odložilo na neurčito. V Jihlavě naopak začal své komunitní centrum stavět Kraj Vysočina.

Komunitní centrum sociálních služeb mělo pomáhat více než dvacítce organizací zaměřených na pomoc zdravotně postiženým a seniorům. Město přitom nechalo zpracovat architektonický návrh a loni v létě vyhlásilo veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci. Nové vedení ale tři roky připravovaný projekt vzápětí po svém zvolení odložilo a zástupcům organizací to oznámilo až na schůzce v polovině března. Důvod? Nedostatek podkladů a argumentů k tomu, jestli má projekt v navrhované podobě smysl.

„Je otázkou, jestli projekt není spíše administrativní budovou, než požadovaným komunitním centrem. S tím také souvisí velmi diskutované umístění mezi nemocnicí, heliportem a budoucím domovem pro seniory s částečným provozem alzheimer centra. S čímž souvisí špatná dostupnost pro pěší,“ tlumočila stanovisko města mluvčí Jihlavy Aneta Hrdličková.

Zásadním problémem je také to, že městu v rozpočtu chybí potřebných 40 milionů korun na stavbu a vhodné dotační tituly momentálně vypsány nejsou. „Dále je také otázkou, zdali bychom měli vybudovat komunitní centrum se zaměřením na sociální služby, když ve městě chybí komunitní centrum obecného typu pro spolky, sdružení, neformální skupiny operující na území města. Z výše popsaných důvodů v současné době dochází k revizi celého projektu, aby vedení města zjistilo zdali má smysl v projektu pokračovat nebo nikoliv,“ dodala.

Toto stanovisko vyvolalo mezi organizacemi, které se službami centra počítaly, rozhořčení. Mnohé z nich se totiž potýkají s existenčními problémy například kvůli vysokým nájmům v prostorách, které jsou navíc pro klienty nevyhovující. „Čekali jsme na to jako na smilování a najednou jsme po třech letech zpátky na bodě nula. Týká se to desítek tisíc lidí v regionu, kteří tyto služby využívají i několikrát týdně. Spousta klientů má kombinované vady a potřebuje pomoc více organizací. Než to oblítá, je to pro ně velmi obtížné. Takto by všechno co potřebují, měli na jednom místě,“ vysvětluje Miroslav Němec, šéf Centra pro zdravotně postižené.

Podle něj jsou uváděné důvody města pro zastavení projektu  neopodstatněné. „Tomu, že město teď tvrdí, že nemá dostatek podkladů a argumentů, nerozumím. Nechápu, proč si je na svých odborech nevyžádalo. Naopak se také na rozdíl od města domníváme, že lokalita je díky provázanosti na vznikající domov důchodců ideální. Teď se bude půl roku analyzovat, pak rok a půl připravovat projekt, takže to nabere zpoždění další tři roky. Radnice tím dává jasně najevo, že to pro něj není priorita. Kraj se na rozdíl od něj chová ke svým organizacím velmi slušně,“ dodal Němec.

 

 

Kraj Vysočina začal přestavovat na Krajské komunitní a poradenské centrum svou budovu, v níž sídlila střední škola, na Třídě Legionářů. Centrum za bezmála 51 milionů korun by mělo sdružovat a poskytovat služby krajským organizacím plus prostory pro vzdělávání, školící a přednáškové místnosti, poskytování sociálních služeb, prostory pro environmentální výchovu a osvětu.

„V budově bude sídlit i pedagogicko-psychologická poradna a Speciálně pedagogické centrum Vysočina, Intervenční centrum, Oddělení náhradní rodinné péče, Sociálně-terapeutická dílna a Alzheimer poradna,“ doplnila Eva Neuwirthová z tiskové oddělení Kraje Vysočina. Provoz by měl začít v červnu 2020.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc