PRO INZERENTY

50 let od upálení Jana Palacha si připomněla i Jihlava

16/01/2019

Jaroslav Šnajdr

Vzpomínkovým setkáním za přítomnosti veřejnosti a vedení města si Jihlava připomněla odkaz Jana Palacha v den 50. výročí jeho sebeupálení. Palachovu památku a oběť uctili přítomní položením květin s trikolórou symbolicky u památníku Evžena Plocka na Masarykově náměstí, který se na protest proti okupaci upálil v Jihlavě 4. 4. 1969.

V rámci pietního aktu vystoupila s osobním projevem primátorka Jihlavy Karolína Koubová. Ve své řeči připomněla důležitost Palachova odkazu a jeho aktuálnost i v současné době.

„Příběh Jana Palacha je příběhem mladého člověka, který měl před sebou celý život. A místo toho, aby ho prožil v těch jasně daných obrysech nesvobody, tak raději podstoupil oběť, která měla otevřít oči celé společnosti. To, že se tak nestalo, považuji za jednu z největších vin českého národa, a možná je to vina opakovaná: vina pasivity, nedostatečného vzedmutí sil a boje za to, co si zaslouží boj největší, za svobodu,“ řekla mimo jiné v projevu první žena Jihlavy a pokračovala:

„Přijali jsme pasivně fakt, že za nás někdo jiný rozhoduje, že jsme jako jednotlivci příliš malí na jakoukoli změnu, a že bude lepší řešit si jen to svoje a do veřejného života se moc nezapojovat. Tuto vinu si Český národ nese stále v sobě a dosud se s ní nedokázal vyrovnat. O to důležitější je připomínat si výročí upálení se Jana Palacha, protože on je symbolem toho, že není možné podrobit se,“ řekla také Karolína Koubová.

Ta v závěru vyzvala přítomné, aby na Palachův čin nezapomněli. „Mějme proto příběh Jana Palacha na paměti. Není to čin, který nám dnes nemá co říct. Mluvím o osobní odvaze a o tom, že každý z nás může i malým krůčkem, malým vystoupením ze své komfortní zóny, začít šířit dobrou náladu a naději, že Jan Palach nezemřel zbytečně,“ dodala primátorka.

Odkaz Jana Palacha si dnes připomínají formou vzpomínkových akcí lidé po celé republice i zahraničí.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc