PRO INZERENTY

Baldachýn nebo prstenec místo Prioru. Studenti navrhli budoucnost jihlavského Špalíčku

13/11/2018

Jaroslav Šnajdr

Své nápady, jak by mohlo vypadat Masarykovo náměstí v Jihlavě představili na radnici studenti UMPRUM. Mezi návrhy nechybí odvážné vize a tvary budov. Většina návrhů vůbec nepočítá s budovou Prioru.

Návrhy studentů z ateliéru architektury A1 Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze vznikly v rámci zimního semestrálního cvičení. V Jihlavě nejdříve absolvovali studijní soustředění a následně prezentovali své rozpracované návrhy a vyslechli si připomínky a podněty místních obyvatel i zástupců města.

Návrhy studentů se zamýšlejí nad tím, jak bez ohledu na stávající umístění obchodního domu navrhnout nové řešení, které by nově definovalo prostor celého náměstí. Většina návrhů s budovou bývalého Prioru vůbec nepočítá, některé pak využily alespoň část jeho konstrukce. Mezi různorodými vizemi se objevil například baldachýn ve spodní části náměstí, solitérní objekty rozeseté po ploše náměstí včetně dvou výrazných věží, parková úprava, vodní hladina, galerie na nožkách, modulární prstenec okolo náměstí, dvě protilehlé budovy ve střední části náměstí či vzdušný poloprůhledný lamelový přístřešek na místě dnešního obchodního domu.

 

Návrhy studentů UMRUM na podobu Masarykova náměstí v Jihlavě.

 

Studenti budou na svých projektech pracovat až do konce zimního semestru, finální návrhy budou v Jihlavě představeny v únoru 2019. „Jejich nápady jsou neotřelé a inovativní a představují vykročení z běžného proudu přemýšlení o centru Jihlavy. I když se jedná o cvičení bez cíle v realizaci návrhu, poskytují svými přístupy cenný rámec pro zhodnocení různých alternativ budoucího vývoje náměstí,“ sdělila koordinátorka projektu revitalizace Masarykova náměstí Tereza Kafková.

 

Návrhy studentů UMRUM na podobu Masarykova náměstí v Jihlavě.

 

Na přelomu října a listopadu během Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava byly na jihlavské radnici vystaveny též soutěžní návrhy na budoucí podobu Masarykova náměstí z městem vyhlášené architektonické soutěže. Jak už Jihlavský express informoval, vítězný návrh pochází z dílny ateliéru MCA a spolu s ostatními návrhy si jej bude možné opětovně prohlédnout od 3. do 21. prosince v hale u prodejny jízdenek MHD na jihlavské radnici.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc