PRO INZERENTY

Brněnský most se po opravě otevře 1. listopadu.

29/10/2018

Jaroslav Šnajdr

Po rozsáhlé sedmiměsíční rekonstrukci se 1.11. podle plánu otevře Brněnský most v Jihlavě. Některá dočasná opatření, která kvůli uzavírce mostu vznikla, se osvědčila, a tak zůstanou nastálo.

„Řidiči v Jihlavě se během uzavírky mostu dokázali porovnat s objízdnými trasami a Jihlava měla možnost otestovat některé dopravní změny, které se v praxi osvědčily a přispějí i nadále ke zvýšení bezpečnosti jiných silnic ve městě,“ komentoval situaci hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Na svoji původní trasu se vrátí trolejbusové linky B, C a autobusové linky 10, 12 a 32. Noční linka N se také vrátí do trasy vedoucí přes Brněnský most, bude však převedena z ulice 17. listopadu a Vrchlické na ulici Seifertova, Ke Skalce a Žižkova. „Vzhledem k tomu, že si řada cestujících oblíbila rychlé spojení sídliště Březinky, autobusového nádraží a nemocnice, uvažuje odbor dopravy společně s Dopravním podnikem o budoucí úpravě linek v tomto duchu, s tím souvisí také trvalé napojení na smyčku u Gábinky na Brněnské ulici,“ sdělil náměstek primátora Vratislav Výborný.

Zachována zůstane také smyčka na dolním Masarykově náměstí, kde se bude i nadále otáčet trolejbusová linka E. Tato smyčka bude také k dispozici při řešení mimořádných situací MHD.

Mezi opatření, která se během uzavírky Brněnského mostu osvědčila, patří změna přednosti na křižovatce ulic Znojemská a Brtnická a systém jednosměrek na ulicích U Slunce, Škroupova a Tylova. Dále zůstane na ulici Hradební zachováno nové řazení jízdních pruhů ve směru od bývalého Zverimexu k City parku a na Brněnské ulici u Tesca.

V ulici Dlouhá stezka zůstane zachována ZÓNA 30, včetně zákazu vjezdu nákladních vozidel do oblasti Brtnického předměstí, a také zde bude zachován koridor pro pěší, betonová svodidla a jeden ze dvou zpomalovacích pruhů.

Dočasná opatření se stanou stálými také na Starém Brněnském mostě, kde zůstane zachováno vymezení koridoru pro pěší.

Osvědčily se také zastávky na Chlumově ulici, které se na čas staly hlavním přestupním uzlem. „Zůstane zde zachován přechod pro chodce včetně oddělovacích betonových svodidel u zastávky Chlumova. Současně se zde připravuje malý dopravní terminál,“ prozradil Vratislav Výborný.

BUS pruh se neosvědčil, bude zrušen

Jedním z opatření, která se neosvědčila, je například problematický BUS pruh na Okružní ulici, vedoucí od hřbitova ke křižovatce s ulicí Úvoz. Tento BUS pruh bude od listopadu zrušen společně s dalším na Havlíčkově ulici, který vede směrem od zastávky Chlumova ke křižovatce s ulicí Fritzova. Z chodníku zmizí také dočasná dřevěná zastávka MHD Dům kultury na Tolstého ulici.

Největší úpravy se dotknou ulice Okružní, kde vznikne nový BUS pruh vedoucí od křižovatky s ulicí Březinovou ke křižovatce s ulicí Brněnskou.

„Na mostě bude nově vyhrazený jízdní pruh, který bude dočasně ukončen v zastávce Na Brněnském mostě, přičemž jeho pokračování ke křižovatce s ulicí Znojemská se chystá na příští rok,“ doplnil Výborný.

Opravy mostu stály 58 milionů korun, které zaplatil Kraj Vysočina, Jihlava se finančně podílela na přípravě dopravních opatření, která město stála přes šest milionů korun.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc