PRO INZERENTY

Černé skládky hyzdí i centrum města, úředníci prohrabávají odpadky

15/02/2019

Jaroslav Šnajdr

Židovská ulice, Palackého nebo Park Gustava Mahlera. Všude tam je možné v historickém centru Jihlavy narazit na černé skládky. Do boje s hromadiči odpadků vyrazili i samotní úředníci.

Městští úředníci začali po vinících opakovaných černých skládek komunálního odpadu pátrat doslova vlastníma rukama.  „Po prohrabání se odpadky třeba včera našli pracovníci OŽP nákupní seznam v azbuce a jednu krabici s adresou příjemce, teď je tedy jasnější, že nejspíš cizincům, kteří bydlí v bytech na náměstí v pronájmu, nezajistil majitel kontejnery a ti nemají kam odpad házet. Lze je tedy nyní kontaktovat a tuto možnost jim sdělit,“ vysvětluje k poslednímu případu z Židovské ulice mluvčí Jihlavy Aneta Hrdličková.
Protože je jasné, že odpadky na ulicích tvoří obyvatelé okolních domů lze to podle města vyřešit jednoduše – stačí, aby majitelé okolních domů nebo podniků zažádali město o kontejnery (lze i na separovaný odpad) v rámci svých poplatků, přímo do jednotlivých domů. Tím se přidají kontejnery do centra.
„Bohužel odbor životního prostředí nemůže kontejner na místo umístit jen tak, jednotlivé popelnice slouží v rámci systému odpadového hospodářství konkrétním lidem a Jihlava se nemůže stát popelnicí i pro okolní obce.,“ dopňuje Aneta Hrdličková.
Problémy se nejčastěji vyskytují na periferii města – nejspíš proto, že okolní obce mají poplatky nastavené podle množství vyvezeného odpadu a lidé, aby ušetřili, tak hodí odpad do kufru a při cestě třeba na nákup je u prvního stání vyhodí.
Pokuty už město uložilo jak fyzickým, tak právnickým osobám. Podnikatelské subjekty pak mohou za využívání systému města dostat pokutu až 300 000 korun. „Většinou se ale problém vyřeší domluvou a vysvětlením, že lze o popelnice zažádat – samozřejmě, pokud se problém neopakuje,“ dodala mluvčí.
Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc