PRO INZERENTY

Citypark Jihlava slaví 10. výročí otevření

24/10/2018

Jaroslav Šnajdr

Dnes je to přesně 10 let od doby, kdy bylo otevřeno jediné nákupní centrum na Vysočině, Citypark Jihlava. Jak redakce Jihlavského expressu zjistila, za rok jím projde půlka republiky.

Citypark stavěl místní developer, stavební firma PSJ invest pro investora CEI buildings. V roce 2012 odkoupila Citypark Jihlava společnost CPI a do její  skupiny patří dodnes.

„Historie místa se začala psát už dávno před výstavbou nákupního centra. Na místě v údolí Koželužského potoka stála kdysi renomovaná obuvní továrna Humanic, která řadu let chátrala, až z ní postupně vznikl typický „brownfield“ přímo u centra města. Shodou mnoha okolností se značka Humanic do Jihlavy znovu vrátila a spolu s ní přišlo dalších více než 100 obchodů pod jednou střechou,“ přibližuje historii stavby zástupce vlastnické firmy CPI Property Group, Aleš Navrátil.

 

Citypark Jihlava

 

Kvůli své podobě a poloze přímo u historického centra města, stavba vzbuzovala rozporuplné reakce.

Na protest proti jeho otevření se dokonce na Nový rok 2009 nad jedním z jeho vchodů demonstrativně oběsil jeho odpůrce, padesátiletý Jiří Simon, bydlící v domku v těsném sousedství objektu.

Citypark ve stejném roce dostal titul Stavba roku a díky zasazení do údolí Koželužského potoka byl také nominován na Cenu Státního fondu životního prostředí ČR. Na jeho střeše je umístěna rozlehlá zahrada s plechovými chodníky, které z ptačí perspektivy znázorňují čárový kód.

Za deset let do Cityparku přišel každý Čech

„Pro představu můžeme říci, že každý den k nám zavítá tolik lidí, jako je obyvatel menšího města na Vysočině. Pokud to vezmeme v přepočtu na rok, pak k nám přijede přibližně půlka České republiky. Parkingem nám za rok projede přes milion aut. A vzato na uplynulou dekádu? Pak k nám zavítal každý občan naší země hned několikrát,“ vypočítává ředitelka centra Andrea Geyer.

Citypark v číslech

Nákupní centrum této velikosti je de facto malou obcí. V Cityparku pracuje  kolem 750 lidí, z toho řada pracovníků správy, ostrahy a údržby centra nepřetržitě od jeho otevření. Za rok se tu vytřídí 44 tun papíru, 2,6 tun plastu a přibližně tuna skla. Zázemí budovy tvoří čtyři strojovny vzduchotechniky, vlastní záložní dieselagregáty pro chod požárně bezpečnostních zařízení, tři samostatné chladicí agregáty, rozlehlá kotelna se čtyřmi plynovými kotly. Třešničkou na dortu je zahrada na střeše o rozloze téměř jednoho hektaru.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc