PRO INZERENTY

Dokud to půjde, budu cestovat po světě, říká jihlavský zoolog Jiroušek

23/11/2018

Jaroslav Šnajdr

Procestoval 96 zemí na všech kontinentech a absolvoval na tři sta letů. A za necelý měsíc oslaví 76 narozeniny. Přesto někdejší dlouholetý ředitel jihlavské ZOO, cestovatel a fotograf Vladislav Jiroušek, nepolevuje a plánuje další cesty za přírodou a hlavně milovanými zvířaty.

 

„Fotografuji od devíti a cestuji od 15 let, kdy mě vzal můj strýc, hovořící devíti jazyky, poprvé do zahraniční – do rumunského letoviska Mamaia,“ vzpomíná.  Další cesty pak absolvoval se svým otcem po nejrůznějších stavbách v Asii nebo Africe. Jezdili převážně lůžkovými vlaky nebo se plavili na lodích.

Na střední škole pak v cestování pokračoval sám nebo s kamarády. Na cesty si vydělával o prázdninách, měsíc pracoval a druhý výplatu procestoval. Poté se jeho životní partnerkou na cestách stala jeho manželka Inka. Spolu také víc než dva roky žili na Kypru, kde realizoval vlastní projekt přestavby ZOO Limassol. „Zamilovali jsme si to tam a dokonce plánovali, že si tam koupíme domek a zůstaneme natrvalo. Kvůli rodinným a pak také zdravotním problémům manželky z toho ale nakonec sešlo,“ vypráví cestovatel, který se právě o Kypru chystá vydat svou v pořadí devátou knihu.

Posledních několik let se tak jeho novým parťákem na cestách stal jeho kolega – šéf ostravské zoo Petr Čolas. Zatím svou poslední cestu po Africe absolvoval jihlavský zoolog s partou kamarádů. V JAR, Namibii a Botswaně, strávili letos pět týdnů pozorováním a focením zvířat a pořídili kolem 12 tisíc snímků.

Jeho nejoblíbenějším kontinentem je ale Asie, kam se vždy rád vrací. „Mám tam moje srdeční místo. Je na bývalém trestaneckém ostrově Nusa Penida. Pomáhám tam v záchranném centru pro nemocné a ohrožené želvy. To prostředí a lidé mi skvěle vyhovují,“ vyznává se jihlavský fotograf, profesí zoolog – herpetolog, čili specialista na plazy a obojživelníky.

Ve volné přírodě ale sám hady na cestách prý zažil jen zřídka. „Had před vámi většinou uteče. Navíc oko, které není navyklé prostředí, ta zvířata často nezaregistruje. Jednou jsem ale zahlédl mambu černou, která je jedním z nejjedovatějších hadů. Snažil jsem se ji vyšťourat v dutině stromu, ale ukryla se a pak už jsem ji neviděl,“ vzpomíná zoolog.

Všechny své cesty má pečlivě zdokumentovány. Vede si totiž už od mládí deník, do kterého si poznatky a zážitky a také kontakty, které jsou pro organizaci expedic velmi cenné a důležité, denně zapisuje.

A jaká cesta v něm zanechala nejsilnější dojmy? „Byla to asi expedice na Falklandy před dvěma lety, kterou jsem připravoval rok. Největší problém byl tam sehnat na někoho kontakt, astronomická byla i cena letenky. Nakonec nás ze sedmi lidí zůstali dva,“ konstatuje dobrodruh. I přes extrémní počasí, kdy se neustále střídá déšť, sníh a slunce za všudypřítomného vichru, ho fascinovala úchvatná příroda a obří kolonie tučňáků.

 

 

I na prahu blížící se osmdesátky má stále plno plánů. Jeden z nich je projet Aljašku se svou manželkou. Jen v příštím roce se chystá hned na tři výpravy.  Jeho nejbližším cílem bude na jaře Etiopie, v létě Brazílie a Amazonie a na podzim buď zamíří do Guatemaly nebo na tygry do Indie. „Cestovat bych chtěl tak dlouho, dokud mi to zdraví dovolí,“ dodává vitální světoběžník. O svých cestách pořádá přednášky pro veřejnost. Ta zatím poslední se konala tuto středu na Krajském úřadě v Jihlavě a byla o Ekvádoru.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc