PRO INZERENTY

Zrádné oblouky. Experti vytipovali nová nebezpečná místa na silnicích Vysočiny

14/11/2018

Jaroslav Šnajdr

Počet tragických dopravních nehod v našem kraji meziročně výrazně vzrostl. Také proto dopravní experti v rámci letošní Dopravní konference v Jihlavě upozornili na další tři riziková místa, kde řidiči často bourají. Vytipovaných míst je tak už celkem 20.

Jedním z nich je oblouk na silnici I/38 u Svojkovic na trase Jihlava – Znojmo. 

Kvůli vyšší nadmořské výšce se ve „zrádném“ oblouku od roku 2013 stalo už 14 dopravních nehod. Důvodem ve většině případů byla nepřiměřeně vysoká rychlost.

Experti navrhují bodovou úpravu trasy, zvětšení poloměru oblouku, případně pokládku zdrsňující směsi, aby se zkrátila brzdná dráha automobilů a která zároveň pomáhá ke zklidnění dopravy svou charakteristickou sytě červenou barvou.

Dalším místem je Křižovatka II/353 a II/348 u obce Stáj (vč. křížení s III/3535), kde bylo od roku 2013 16 nehod. Příčinou všech bylo nerespektování dopravního značení. „Nebezpečné je především uspořádání křižovatky s křížením různě významných komunikací a špatné rozhledové podmínky,“ upozorňují experti, kteří navrhují snížení rychlosti před vjezdem do obce, snížení svahů a úprava zářezů křižovatky, dopravního značení a přestavbu křižovatky.

Posledním nově vytipovaným místem je opět  oblouk na I/19 u Radňovic, mezi Novým Městem na Moravě a Žďárem nad Sázavou, kde se za posledním pět let stalo 18 nehod, z nichž většina za poslední rok a půl. Důvod? Opět nepřizpůsobení rychlosti. Návrh řešení expertů je umístit přechodné dopravní značení s upozorněním na nebezpečí smyku a doporučené rychlosti – „padesátky“ a dále změna trvalého svislého dopravního zařízení a také zvážení rozšíření vozovky.

Dopravní experti v posledních třech letech vytipovali a upozornili v Kraji Vysočina na 17 rizikových míst, 16 z nich se podařilo vyřešit nebo se řeší. Nové tři vytipované úseky budou řešit ve spolupráci s policií.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc