PRO INZERENTY

Festival dokumentárních filmů zná své vítěze. Byl rekordní

30/10/2018

Jaroslav Šnajdr

V Jihlavě v pondělí večer skončil vyhlášením vítězných snímků 22. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů MFDF Ji-hlava 2018. Letošní ročník měl rekordní návštěvnost přes 40 tisíc diváků.

Nejlepším českým dokumentem se stal Uzamčený svět Karla Žaluda. „Film naléhavým způsobem nutí k zamyšlení nad tím, jak je v současné společnosti chápána a realizována spravedlnost,“ okomentovala vítězný snímek Uzamčený svět porota, ve které zasedla například pravnučka prezidenta Masaryka Charlotta Kotíková nebo držitelka studentského Oscara Marie Dvořáková. V sekci Česká radost soutěžilo třináct dokumentů.

Cenu za nejvýraznější světový dokument si odnesl existenciální Volný pokoj. V sekci Mezi moři ocenila porota rumunský Timebox, nejlepším debutem je argentinská dokumentární esej Portrét domácích. Cenu za přínos světové kinematografii získal francouzský režisér Jean-Luc Godard, který je také autorem letošní festivalové znělky.

Diváky letos nejvíce oslovil film Martina Páva Kibera, příběh slumu, který pojednává o slumu v africkém Nairobi.

Hostem letošního festivalu byl dlouholetý starosta Hirošimy Tadatoshi Akiba, který značnou část svého života zasvětil boji za jaderné odzbrojení a byl desetkrát v řadě nominován na Nobelovu cenu míru.

„Jsem rád, že letošní ročník festivalu ukázal, že sny má smysl realizovat. Těší mě, že letošní Ji.hlava překonala všechny své divácké rekordy. Ale ještě podstatnější je energie, kterou diváci i tvůrci se svými filmy společně sdíleli,“ shrnul ředitel festivalu Marek Hovorka.

Dvaadvacátou Ji.hlavu navštívilo poprvé přes 40 000 diváků. Počet akreditovaných účastníků dosáhl 5270 návštěvníků. Z toho 1185 filmových profesionálů, 199 hostů, 345 novinářů a 407 dětí. Program uvedl letos 327 filmů, 100 světových premiér a 161 soutěžních filmů v jedenácti sekcích.

Vítězné festivalové snímky se v úterý od 10 do 19.30 promítají v DKO a Dělnickém domě.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc