PRO INZERENTY

Jihlava bude patřit šest dní dokumentu. Festival startuje

25/10/2018

Jaroslav Šnajdr

Dnes večer v DKO Jihlava odstartuje 22. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu (MFDF) Jihlava. Slavnostní zahájení v režii Víta Klusáka a Mariky Pecháčkové se letos uskuteční nově v tanečním sále. Festival zahájí dokument o prezidentské kampani Michala Horáčka Máme na víc.

„Zahájení naváže na letošní festivalové téma, kterým je paměť. Večer proběhne ve slavnostní atmosféře v jemné návaznosti na letošní oslavy sta let Československé republiky,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. Slavnostním večerem provedou režiséři Tereza Nvotová a Jan Foukal.

Prvním filmem bude snímek Máme na víc z dílny Robina Kvapila a Radima Procházky. Nabízí pohled na předvolební kampaň Michala Horáčka zevnitř jeho volebního štábu. Festival uzavře 30. října novinka srbského režiséra Emira Kusturici s názvem Pepe, svrchovaný život. Snímek pojednává o bývalém levicovém partyzánovi a uruguayském prezidentovi Josém Mujicovi, který se do historie zapsal jako „nejchudší“ prezident na světě.

Co dalšího v Jihlavě letos neminout

Třeba Waldheimův valčík režisérky Ruth Beckermannové, který sleduje „nacistickou“ aféru rakouského prezidenta a bývalého tajemníka OSN Kurta Waldheima. Anebo film Dobrý život sokola Bendy, který natočil režisér Pavel Jurda.„Děda Benda mě fascinuje schopností povýšit banalitu na svátek, je jako zenový mistr, kterého se zeptali na smysl života, a on odpověděl: ‚Když se ti chce jíst, jez, když se ti chce spát, spi,‘“ uvádí režisér. Při páteční projekci snímku zahraje naživo pravá sokolská kapela.

O víkendu budou v Jihlavě k vidění například Hovory s T. G. M. Jakuba Červenky, nebo film Říše dokonalosti v hlavní roli s tenisovou legendou Johnem McEnroem. Fanoušky Wima Wenderse jistě potěší portrét papeže Františka, náročnější diváky pak čtyřhodinový snímek Karla Žaluda Uzamčený svět, který si dal za cíl zprostředkovat, jaké to je za zdmi vězení.

Letošní Ji.hlava nabídne i jedinečnou možnost podívat se „dovnitř filmu“ – vstoupit do světa jednotlivých protagonistů prostřednictvím virtuálních projekcí.

Novinkou letošní Ji.hlavy je výrazně rozšířený program pro děti, který bude probíhat v Oblastní galerii Vysočina na Masarykově náměstí. Malí diváci zde mohou navštívit mobilní planetárium a zhlédnout filmy z oblastí astronomie a dalších přírodních věd; vydat se mohou třeba „dvacet tisíc mil pod moře“, anebo na planetu Mars.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc