PRO INZERENTY

Jihlavou projel protidrogový vlak. Školáci zažili příběh narkomana na vlastní kůži

19/10/2018

Jaroslav Šnajdr

Co vagón to etapa v životě skutečného narkomana. Tak vypadá procházka Protidrogovým vlakem, který si spolu s dalšími čtyřmi stovkami jihlavských školáků v pátek na jihlavském vlakovém nádraží vyzkoušel i redaktor magazínu Jihlavský express.

V šesti vagónech najde návštěvník čtyři kinosály a šest interaktivních místností. Formou hraného filmu v kombinaci s autentickým prostředím se během 90 minutové prohlídky seznámí doslova na vlastní kůži se skutečným životním příběhem Marcela, normálního kluka, kterého drogy připravily postupně o všechno, včetně jeho života.

„Vlak tak seznamuje především děti a mladé lidi s nebezpečnou realitou drog. Zblízka intenzivně, ale přitom bezpečně,“ říká koordinátorka projektu prevence Revolution train Martina Matuštíková.  Skupinky za doprovodu pedagoga a průvodců si postupně projdou například barem, místem dopravní nehody, vězeňskou celou, výslechovou místností nebo narkomanským doupětem.

Projekt  slouží jako neocenitelný sociologický průzkum mezi mládeží. Ti totiž během prohlídky vyplňují dotazník, který mapuje jejich názory na to, co se v příběhu odehrává.

Získaná data od více než 80 000 respondentů pak mohou jednotlivá konkrétní města, kudy vlak projíždí, po vyhodnocení využít pro tvorbu protidrogové prevence. Získaná data mohou využít nejen instituce, jako například policie, ale i jednotlivé školy, pedagogové či metodici. „Na konci programu zjistíme, jak tato inovativní forma programu změnila nebo ovlivnila postoj mladých lidí k přijetí nebo odmítnutí drogy,“ vysvětluje jeden z autorů projektu Pavel Tuma.

Vlak z Jihlavy zamíří do Ivančic u Brna a svou pouť zakončí na začátku prosince v Praze, odkud na konci srpna vyjel.  Vlak kromě Česka, kde je do projektu po třech letech fungování zapojeno více než 80 měst,  s úspěchem využívají také v Německu a na Slovensku. Chystá se také do Polska. 

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc