PRO INZERENTY

Jihlavská zoo zažívá babyboom, hýčká si mládě lenochoda

22/05/2019

Jaroslav Šnajdr

Doslova záplavu jarních přírůstků zažívá v tomto období jihlavské zoo. Zatím nejvzácnějším a také nejopečovávanějším mládětem je lenochod dvouprstý.

„Mládě, ze kterého máme velkou radost, se narodilo 29. dubna. Pohlaví prozatím neznáme. A i když se stále může stát cokoliv,  podle chovatelek prospívá dobře,“ řekl Jihlavskému expressu mluvčí ZOO Jihlava Martin Maláč.

Pavilon, ve kterém se rodinka lenochodů volně pohybuje, zůstává pro veřejnost nadále uzavřený. Chovatelé nechtějí nechat nic náhodě. Není divu. Šlo by o první odchované přeživší mládě. Lenochoda se dosud v jihlavské zoo totiž nepodařilo odchovat, když dvě předchozí mláďata uhynula krátce po narození.

„Nechceme sedmiletou matku, která pochází z Německa a její mládě, stresovat. Pavilonem jen za víkend běžně projde i několik tisíc lidí. Nyní je krizové období, kdy mládě začne přecházet z mateřského mléka na pevnou stravu. Předpokládáme, že zhruba za dva týdny začneme pavilon postupně otvírat ve všední dny na omezenou dobu, aby si mládě na návštěvníky zvyklo,“ vysvětlil Maláč.

Mláďata se v těchto dnech rodí hojně u opeřenců. Puštík bělavý, plameňák růžový nebo papoušci – lorie a v nejbližší době se rozrostou také ibisové

Mláďata hlásí také chovatelé opiček drápkatých. Rodit mají každým dnem dvě samičky tamarína pinčího.

Dále v zoo čekají přírůstky u menších druhů koček, jako jsou karakulové a kočky divoké, kde probíhají námluvy. Slibně se k sobě má také nový pár koček bažinných. Páření začíná také u levhartů sněžných.

Statistikami ale nejvíce zahýbaly plazy a obojživelníci, a to už na počátku roku, kdy se rosničkám včelím narodilo kolem 200 mláďat.

Naopak se i přes veškerou snahu chovatelů a veterinářů stále nedaří počít dvojici medvědů malajských. Na bodě mrazu je také vztah mezi dvojicí vlků iberských, kteří žijí odděleně, aby si vzájemně neublížili.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc