PRO INZERENTY

Kauza sypačů skončila zproštěním obžaloby. Aktéři chtějí požadovat náhradu

17/01/2019

Jaroslav Šnajdr

Případ údajně předražených sypačů krajských silničářů na Vysočině po deseti letech skončil. Tečku za ním udělalo rozhodnutí Odvolacího Krajského soudu v Brně, který potvrdil zproštění obžaloby bývalého náměstka hejtmana Libora Joukla a ředitele krajských silničářů Jana Míky. Ti budou požadovat náhradu za vynaložené náklady během soudního řízení. Zvažují také soudit se o nemajetkovou újmu.

„Ročně jsme na kraji dělali kolem 400 veřejných zakázek. Tahle mě stála zdraví, hodně času a peněz,“ řekl v emotivní reakci na výsledek odvolacího soudu Libor Joukl.  Ten bude po dohodě s právníky požadovat  vrácení nákladů, které mu za dobu, kdy soudy kauzu řešily, vznikly. Joukl si najal hned dvě renomované právnické kanceláře. Kolik za právníky celkem utratil, ale nechtěl specifikovat. „Musíme ještě dokončit konečné vyúčtování. Nebyly to desítky tisíc, ale ty vyšší jednotky o jedno až dvě desetinná místa,“ naznačil pouze. Míka měl advokáta jednoho.

Joukl kromě majetkové újmy zvažuje soudně vymáhat i újmu nemajetkovou. O obě by pak žádal zároveň. „Byl to velký zásah do mého života i celé mojí rodiny. Nemohl jsem zastávat funkce a pozice jako předtím. Proto zvažuji i nemajetkovou náhradu od státu,“ vysvětlil ex náměstek hejtmana. Tuto částku chce věnovat organizacím, které se starají o aktivity dětí a mládeže.

Kvůli kauze Míka i Joukl museli přerušit i svoje politické kariéry. Joukl nyní zvažuje, že by se do krajské politiky opět vrátil. „Funkce ve vedení ČSSD mě nezajímají. Zajímá mě náš kraj. Jestli budu kandidovat, tak v krajských volbách,“ doplnil Joukl.

Podle Jana Míky, který stejně jako Joukl svou vinu od začátku popíral,  byl celý případ od počátku nesmyslný a ze strany obžaloby vykazoval nedostatky. „Paradoxem je, že před rokem 2009, než jsem jako ředitel nastoupil, se na KSÚS zákon při výběrových řízeních porušoval běžně a pletichařilo se. Za celou dobu ani po dobu našeho procesu až do dneška se tím ale nikdo nezabýval,“ upozornil Míka. „Jsem velmi rád, že jednání nakonec dopadlo dobře,“ dodal.

Případ začal v roce 2009, kdy byla vypsána veřejná zakázka na dodání 28 nových sypačů pro Krajskou správu a údržbu silnic (KSÚS). O tři roky později podal bývalý zaměstnanec KSÚS podnět na státní zastupitelství s tím, že zakázka byla asi o 23 milionů předražená a byla tzv. ušita pro konkrétního dodavatele. Míku a Joukla policie od října 2013 do února 2014 odposlouchávala a provedla u nich domovní prohlídky. V roce 2015 byli oba obžalováni ze zmanipulování veřejné zakázky a hrozilo jim až šest let vězení. O rok později jihlavský soudce Zdeněk Chalupa rozhodl o tom, že se vina neprokázala. Po odvolání obžaloby bylo soudní řízení v roce 2017 obnoveno kvůli doplňujícímu posudku a loni na podzim Okresní soud v Jihlavě rozhodl o zproštěni obžaloby v plném rozsahu, proti němuž se státní zástupce Kamil Špelda odvolal. Ten se k rozsudku naší redakci nevyjádřil.

Odvolací soud v Brně tento čtvrtek potvrdil loňský rozsudek Okresního soudu v Jihlavě a proti jeho verdiktu již nelze podat odvolání.

 

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc