PRO INZERENTY

Koalice v Jihlavě si rozdělila funkce. Opozice čeká na funkce v komisích a výborech

31/10/2018

Jaroslav Šnajdr

Zástupci čtyřkoalice Fórum Jihlava, ODS, ŽiJ a KDU - ČSL dnes podepsala koaliční smlouvu na příští čtyři roky. Stanovila v ní 13 programových priorit rozvoje města. V opozici tak definitivně skončilo ANO 2011 Radka Popelky.

Třiatřicetiletá Karolína Koubová, dosavadní šéfka divadla DIOD, povede město spolu se svými třemi náměstky – Petrem Laštovičkou z ODS, Vítem Zemanem z uskupení ŽiJ a stávajícím náměstkem, lidovcem Jaromírem Kalinou.

V devítičlenné radě města dále budou za Fórum Daniel Škarka a Libor Kuchyňa, za ODS Jaroslav Vymazal a David Beke a za ŽiJ Silva Čermáková. Škarka se stane nově uvolněným radním. Uvolněným zastupitelem pro městskou památkovou rezervaci bude lidovec Martin Laštovička a pověřeným zastupitelem pro sport Petr Ryška z ODS.

Koubová bude mít na starosti ekonomiku, cestovní ruch a vnější vztahy, Laštovička bude zodpovědný za dopravu a rozvoj města, Zeman za životní prostředí a plánování a Kalina za majetek a vystoupení města ze SVAK, což je jednou z priorit nového vedení. Škarka bude mít v gesci školství a kulturu.

„My jsme se rozhodli, že nás v radě bude míň, ale každý bude mít oblast, o kterou se bude starat. Do konce roku bychom měli pověřit i ostatní radní oblastmi, které pomůžou Jihlavě,“ uvedla Koubová.

Podle ní nová koalice nebude mít problém se dohodnout na programovém prohlášení. „Ty největší problémy jsme si už vyříkali. U všech jsme si nepadli do náruče, ale cíle jsme si řekli a našli jsme shodu napříč programem. Teď jde jen o to program zpracovat do podrobnější verze,“ řekla Koubová, která se stane primátorkou tento pátek na ustavujícím zastupitelstvu.

Mezi priority nového vedení města patří kromě již zmiňovaného dořešení sporu se Svazkem vodovodů a kanalizací Jihlavsko a nalezení nového ředitele JVAK na prvním místě otevřená komunikace města a posílení jeho transparentního řízení, nebo zlepšení prostupnosti dopravy ve městě.

Nové vedení se vyjádřilo také k dlouhodobě nevyřešeným problémům – zimnímu stadionu, letišti Henčov nebo revitalizaci náměstí.  „Na rozhodnutí, kterou variantu ohledně Horáckého zimního stadionu zvolíme, jsme si dali 90 dní. Za mě je velmi důležité, aby varianta, kterou zvolíme je ta, kterou je město schopno zvládnout samo a tu zpracovat. Teprve potom se budeme bavit o spolufinancování,“ řekl Petr Laštovička.

„U letiště, jehož je město vlastníkem, vybereme provozovatele a budeme usilovat o získání peněz na zpevněnou dráhu,“ podotkl Jaromír Kalina.

„Vybráním návrhu na revitalizaci náměstí se pouze tzv. vytyčil pokoj, ale to, kdo do něj má chodit a jak má fungovat se bude ještě hledat,“ doplnil architekt Vít Zeman.

Chtějí nás vymazat, tvrdí opozice

V opozici skončila vítězná ANO 2011 v čele s Radkem Popelkou. „Máme zprávy, že Fórum usiluje o úplné vymazání naší strany z mapy města,“ okomentoval vznik koaliční dohodu Popelka. Jeho strana podle něj bude usilovat alespoň o zastoupení v dalších orgánech města. „Určitě chceme být ve všech komisích rady města i ve výborech zastupitelstva, kde bychom u obou výborů chtěli mít předsedy, tak jak to bylo dosud zvykem,“ dodal Popelka. Ten zároveň doufá, že opozice bude mít i nadále zastoupení i v městských firmách a společnostech.

Koaliční smlouvu si můžete přečíst po kliknutí na odkaz níže.

Koaliční smlouva – final (1)

 

 

 

 

 

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc