PRO INZERENTY

Konec poutí v Jihlavě? Vedení města chce jít jiným směrem

09/04/2019

Jaroslav Šnajdr

Nejen Jihlavané se budou letos muset obejít bez pouti v krajském městě. Poutě na přelomu června a července se v Jihlavě konaly od roku 2006, naposledy loni. Nové vedení je ale proti jejich pořádání na Masarykově náměstí a alternativní lokalita k dispozici zatím není.

Poutě v Jihlavě pořádala rodina Hubených z Dobronína. Čtyřicítku lidí, kterým dává toto podnikání obživu, zastupuje Anna Hubená, která se s novým vedením od jeho nástupu na radnici snažila dohodnout. Marně. „Za těch 13 let si tady pouť vybudovala tradici, návštěvnost byla průměrně 30 tisíc lidí za pět dnů. Do městské kasy to navíc přineslo bez jakýchkoliv nákladů několik set tisíc korun. Energie, bezpečnost a úklid jsme samozřejmě hradili zvlášť. Letos jsme navíc nabídli, že částku ještě o zhruba čtvrtinu zvýšíme. Za celou tu dobu nebyl žádný problém ani stížnost. Nové vedení ale nechce na tyto argumenty slyšet. Řekli mi pouze, že chtějí jít jiným směrem,“ uvedla Anna Hubená. Ta se na radní obrátila bezúspěšně několikrát. Naposledy s otevřeným dopisem, ve kterém Radu města Jihlavy vyzývá, aby své zamítavé stanovisko ještě přehodnotilo.

Podle zástupců města je ale pouť ve stávající podobě na náměstí nadále nepřijatelná. „Děti mají potřebu se před začátkem prázdnin vyřádit, ale to nás neopravňuje dělat z centra města cirkus,“ míní náměstek primátorky Petr Laštovička. Jeho kolega Vít Zeman ale připustil možnost, že by se pouť v kulturnější formě mohla do historického centra vrátit. „Věřím tomu, že to dokážeme usměrnit a kultivovat,“ uvedl Zeman.

Radnice vytipovala pro pořádání poutí dalších několik lokalit. Žádná z nich ale ve stávajícím rozsahu potřebám kolotočářů nevyhovuje, a to včetně lesoparku Heulos, kde nezpevněná travnatá plocha nesnese zatížení těžkou technikou.  

„Poutě se konají ve většině krajských a okresních měst v republice na náměstích zcela běžně. Vzhledem k tomu, že konkrétně v Jihlavě jiné masově navštěvované kulturní akce na náměstí zrušeny ani nijak omezeny nebyly, považujeme tento krok ze strany města za diskriminační,“ dodala Hubená. Ta poukazuje také na to, že stanovisko vedení města je v rozporu s jeho programovým prohlášením, kde se hovoří o podpoře a zachování historických tradic a záměru oživit centrum města. „Poutě v Jihlavě přitom mají několikasetletou tradici,“ doplnila zástupkyně rodiny, která pořádá poutě mimo jiné v Lukách nad Jihlavou nebo Měříně.

Podle primátorky Jihlavy Karolíny Koubové by se na náměstí mohli příští rok pořádat jiné druhy akcí, jako například turnaj v beach volejbalu. „Aby bylo náměstí živé, měli by se tam lidé scházet. To na pouti, kde je hlasitá hudba, jde dost špatně,“ dodala primátorka. 

 

 

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc