PRO INZERENTY

Konec přešlapování: Město postaví nový zimní stadion na místě starého

11/12/2018

Jaroslav Šnajdr

Nová koalice v Jihlavě má za sebou první velké a také průlomové rozhodnutí. Zastupitelé včera rozhodli o tom, že by do pěti let měla vzniknout multifunkční aréna s pracovním názvem Nový Horácký zimní stadion v Jihlavě na místě toho současného dosluhujícího. Návrh na přípravu stavby, která bude největší porevoluční investicí v historii Jihlavy, nakonec i přes kritiku části opozice prošel.

Zároveň s tímto krokem zastupitelé smetli ze stolu aktuální variantu výměny nevyhovující střechy, jejíž nedávné výběrové řízení na dodavatele skončilo fiaskem, kdy se do něj nikdo nepřihlásil.

„Pro mě je to slepá ulička. Město oslovilo pět firem a dostalo pouze dvě odpovědi, z nichž vyplývá, že pro tuto rekonstrukci střechy není vhodné takto vypisovat veřejnou zakázku. Každý z vás jste si mohli ověřit, že do toho touto cestou rekonstrukce nikdo nepůjde,“ řekl na úvod rozsáhlé víc jak dvouhodinové diskuze k tomuto ožehavému tématu náměstek primátorky Petr Laštovička.

Poté už přišly na řadu argumenty architektů  a jeho kolegů – Víta Zemana a Davida Bekeho pro podporu stavby nové arény na místě současné dosluhující haly.  První ze jmenovaných nejprve připomněl 12letou anabázi, kdy se město snaží stadion řešit. „Ze snahy najít místo pro novou halu vyvstaly tři lokality – Za Tescem, Jižní – Pelhřimovská (respektive Znojemská) a Severní – Rantířovská.

 

Podoba nového zimního stadionu podle původní studie z roku 2007.

 

Řešíme to 12 let, výstavba na zelené louce vyjde odhadem o 200 milionů dráž a o dva roky déle, a to tam nejsou další investice jako zastávky, parkoviště a další infrastruktura. Stadion na současném místě nevyžaduje změnu územního plánu, kdežto u ostatních dvou ano. Zdržení je tak nejméně dva roky,“ podotkl Zeman s tím, že stavba by mohla začít už v roce 2020. Aréna s kapacitou asi pěti tisíc míst k sezení má stát zhruba 750 milionů korun z toho asi 400 by se mělo podařit získat od Kraje Vysočina a státu.

„Naší snahou je ale tuto částku kofinancováním snížit,“ potvrdil architekt David Beke. Ten upozornil na rizika, kterou by výpadek znamenal nejen pro HC Dukla Jihlava, ale i pro amatérské sportovní kluby a veřejnost, kteří nyní obě ledové plochy, které na stadionu jsou, využívají na maximum. „Nebude to jednoduché, ale naší snahou je, aby minimálně jedna ledová plocha v Jihlavě pod dobu výstavby fungovala. Bud zachovat provoz zimáčku plus vytvořit k němu zázemí, anebo pronájem nebo koupě mobilní ledové plochy v katastru města,“ pověděl Beke.

Město podle něj počítá s vyhlášením architektonické soutěže na novou arénu pro šest ateliérů, která přijde na 4,5 milionu korun. Podobnou částku na soutěž chtělo město vynaložit už před čtyřmi roky. Tehdy ale návrh zastupitelstvem neprošel a zvolila se tzv. salámová metoda provizorních oprav s cílem prodloužit životnost dosluhujícího stadionu co možná nejdéle.

Právě riziky spojenými s výpadkem ledových ploch se ve své kritice koaličního návrhu oháněla opozice. „My vidíme rizika ne stavby, ale výchovného procesu mládeže. Nevíme, co bude s Duklou, proto se obáváme, že ji tím zabijeme. Nevíme, jak přijdou k penězům potřebným pro svou činnost po dobu stavby, kdy jim je město nebude vyplácet. Nevíme, jak zajistit, aby se hokej mohl sem vrátit,“ prohlásil například opoziční zastupitel za ČSSD a bývalý primátor Rudolf Chloupek.

Návrh a jeho údajné nedostatky několikrát během debaty kritizoval také zastupitel za ANO a Chloupkův někdejší náměstek  Radek Popelka. „Nemáte připraven plán B v případě, že se nepovede architektonická soutěž. Nikde není zaručeno, že to nenapadnou a že s vítězem uzavřeme smlouvu,“ upozornil Popelka.

„Jsem rád, že se kloníte k výstavbě nové arény, a že to snad bude směřovat k cíli. Pokud ale budeme stavět na stejném místě, tak nás to vyjde velmi draze. Nejen finančně. Bude to velmi náročné, i když ne nesplnitelné. Lepší je ale podle mě stavět jinde a těch variant je, jak jsme slyšeli několik,“ vyjádřil své obavy ze záměru vedení města jednatel hokejové Dukly Bedřich Ščerban.

Zastupitelé nicméně nadpoloviční většinou nakonec dali návrhu na přípravu stavby nové arény na stávajícím místě zelenou.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc