PRO INZERENTY

Vysočina patří k nejbezpečnějším krajům v zemi

01/02/2019

Jaroslav Šnajdr

Pozitivní zpráva vyplynula z loňských policejních statistik. Kriminalita proti loňsku opět klesla. Vysočina tak patří mezi nejbezpečnější kraje v Česku a je druhá v pořadí nejnižšího počtu trestných činů.

V Kraji Vysočina vyšetřovali v loňském roce policisté celkem 5 312 trestných činů, což je ve srovnání s rokem předchozím o 147 případů méně, tj. o necelé tři procenta. Loni se podařilo objasnit 3 152 trestných činů , což je skoro 60 procent všech spáchaných.  Nejvíc lidé porušovali zákon na Jihlavsku. V loňském roce se policistům dodatečně podařilo objasnit dalších 384 trestných činů z předchozích let.

Snížil se například počet loupeží, kterých policisté řešili 27 oproti 35 v roce 2017 a také počet vloupání, podvodů či daňových deliktů.  Naopak ale vzrostl počet násilných trestných činů na 530, což je o čtyři procenta víc než předloni.. Z toho byly tři vraždy či pokusy o ně. Všechny se podařilo objasnit. Rostl také počat případů drogové kriminality

„Těmito výsledky se Kraj Vysočina řadí dlouhodobě mezi nejbezpečnější regiony v rámci celé ČR. Pokud bychom porovnali nápad trestné činnosti dlouhodobě, tak od roku 2014, kdy jsme vyšetřovali 8  107 trestných činů, došlo k poklesu o téměř 35 procent,“ komentoval výsledky náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Pavel Peňáz.

Na snížení kriminality mělo vliv několik faktorů. Patří mezi ně poměrně stabilní ekonomika a s tím související větší pracovní příležitosti a trvající poptávka po pracovní síle. Nižší počet trestných činů lze podle policie přičíst také tomu, že někteří recidivisté jsou stále za mřížemi.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc