PRO INZERENTY

Mapuje filmová místa, popsal jich už stovky

03/09/2018

Jaroslav Šnajdr

Také vás zajímá, kde se natáčely známé české filmy? Dost možná se vám mohla díky tomu dostat do rukou některá z knížek Radka Laudina z Jihlavy, který se objevování filmových míst a příběhů věnuje už 11 let.

Na počátku jeho psaní stála láska k filmu. „Jako novinář jsem měl k psaní blízko a vybíral jsem si témata, která mě zajímala. Podobné to bylo i s filmy. Začal jsem psát o těch, které jsem znal a bavily mě,“ vzpomíná autor devíti knih.

Postupně začal hledat a navštěvovat další filmová místa na rodné Vysočině, která ještě nebyla v té době příliš známá. „Například u mého oblíbeného filmu Postřižiny to byly Dalešice a hlavně Počátky, kde mě překvapilo, jak hezké městečko to je, a že je tady na Vysočině,“ vzpomíná na skutečné počátky svého mapování filmových míst Radek Laudin.

Postupem let zjistil, kolik natáčecích lokalit ze známých filmů mu leží doslova za humny. „Mám třeba rád seriál Návštěvníci a překvapilo mě, že ona seriálová Kamenice, byla skutečně tady,“ podotýká.

Záhy ale začal navštěvovat kvůli filmům i další kouty republiky. „Nejvíc se pochopitelně točí v okolí Prahy, přesněji pod ní, kde jsou takové ty vesničky střediskové a filmaři to mají blízko. Vysočina ale přesto patří vedle Jižních Čech k top natáčecím lokalitám u nás,“ upozorňuje Radek Laudin.

Když před lety s psaním začínal, byla filmová turistika ještě v plenkách a jeho kniha z roku 2008, v níž zmapoval místa ze svých nejoblíbenějších filmů, byla jedna z prvních. Zhruba v té době ale začal vznikat internetový server, který sdružuje spoustu filmových hledačů, a je dnes asi nejrozsáhlejší místopisnou filmovou databází se stovkami porovnávacích fotek.

I přesto se mu občas ještě podaří najít zajímavou informaci, o které nevěděl. „Třeba pohádka Princezna se zlatou hvězdou na čele se hodně odehrává v ateliérech. Je tam ale pár záběrů zvenku, například na průhonickém zámku. Bloumal jsem tam s ofocenými záběry z toho filmu v ruce a nemohl to najít. Nakonec jsem zjistil, že chodím přímo kolem schůdků, po kterých princezna ve filmu vybíhala. Některá místa je obtížné identifikovat, protože si je filmaři často různě upravují,“ vysvětluje Radek Laudin. To je také případ zřejmě nejznámější české pohádky Tři oříšky pro popelku. Statek, kde Popelka bydlela, filmaři změnili k nepoznání, když na zdi dostavěli schodiště.

Právě zmíněná pohádka se podle něj stala příkladem stále rostoucího masového filmového turismu. „Na hradě Moritzburg, který je dějištěm plesu, z něhož Popelka utekla. je vše podřízeno této pohádce, která je v Německu snad ještě populárnější než u nás a míří sem davy turistů. Pohádce je věnována obrovská výstava. Na schodech také leží mosazný střevíček přesně v místě, kde ho Popelka ztratila.  A za okýnkem, kterým nakukovala do sálu, je zase v loutkách vyvedený ples, který se tam ale ve skutečnosti nenatáčel,“ popisuje Radek Laudin.

Téma, kterému se bude věnovat ve své další v pořadí desáté knize Radek Laudin zatím teprve hledá. „Lákalo by mě prolézt podrobně Prahu, v níž je filmových míst obrovské množství,“ uzavírá autor devíti publikací. V té poslední se zaměřil hlavně na nové úspěšné české seriály jako je Comeback, Okresní přebor nebo První republika.

Jaroslav Šnajdr

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc