PRO INZERENTY

Mrazy udeřily. Jihlavská noclehárna pro bezdomovce se připravuje na sezónu

28/11/2018

Jaroslav Šnajdr

Lidé bez domova budou mít opět možnost přečkat mrazivou noc v suchu a teple. Potřetí za sebou se pro ně v sobotu otevře noclehárna v Jihlavě. Přespat ale budou moci i přespolní.

 

Noclehárna, která vznikla v bývalém objektu patřícím ústřednímu hřbitovu v Jihlavě, se poprvé na popud městské policie otevřela předloňskou zimu.

„Vnímali jsme to jako problém obzvlášť poté, kdy nám v Jihlavě umrzli dva bezdomovci před dvěma lety. Jednoho jsme našli už mrtvého a druhý zemřel po převozu do nemocnice,“ popisuje myšlenku vzniku ubytovny ředitel městské policie v Jihlavě Jan Frenc.

Strážníci tehdy požádali o pomoc město a to vyšlo vstříc  – nabídlo k využití oplocený objekt bývalé vazárny vedle areálu hřbitova.

Díky pomoci  nemocnice byl objekt vybaven dvaceti lůžky a  bylo tam ubytováno kolem 20 lidí.

 

Noclehárna pro bezdomovce v Jihlavě.

 

Noclehárna má jasně daný režim. V 19 hodin večer to chodíme odemykat, v noci tam děláme kontrolu a pomáhají nám dobrovolníci z Charity, kteří jsou tam celou noc. Mohou se vyspat, vyměnit si prádlo, osprchovat se v teplé vodě a dostanou najíst. K dispozici je kuchyně, prádelna a postele. V sedm hodin ráno ale musí odejít,“ říká Jan Frenc.

Noclehárna ve „vazárně“ se otevře v sobotu v 19 hodin a bude fungovat dle zájmu a potřeby v průběhu zimy až dokud neopadnou mrazy. Objekt provozuje Středisko křesťanské pomoci Jihlava s podporou města Jihlavy a Kraje Vysočina.

Jihlava je mezi městy na Vysočině výjimkou, takové služby jinde neposkytují. Na ubytovně ale mohou přespat i přespolní. Například v Třebíči uvažují o tom, že lidem bez domova nabídnou jízdenky, aby mohli do Jihlavy na nocleh přicestovat a následně se vrátit zpět.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc