PRO INZERENTY

Na starém favoritu dojel až na konec světa

06/09/2018

Jaroslav Šnajdr

Máte ve sklepě starého favorita, na kterém už léta nikdo nejezdí? Tak právě na takovém kole, modrém favoritu z roku 1988, došlapal Jan Mráz z Velkého Beranova letos v červenci sám na nejjižnější cíp Španělska. Trvalo mu to měsíc a urazil přes 3300 kilometrů.

Jan, který pracuje v mateřské škole, měl do letoška za sebou například přejezd Česka nebo výjezd z Brna do Vídně.

Před prázdninami se ale rozhodl vydat zatím na svou nejdelší cestu – do Santiago de Compostela, známého poutního místa ve Španělsku. „Chtěl jsem vyjet na východ, nebo západ a dojet k moři. Mám bezlepkovou dietu, a tak jsem se nakonec rozhodl pro Západ, kde je tato strava více dostupná. Byla to výzva nejen pro mě, ale také pro moje kolo,“ vysvětluje Jan Mráz.

Koupil si náhradní pláště, dofoukl ty staré, nasadil cyklobrašny, ve kterých jeho maminka vozí z lesa houby, přibalil spacák, karimatku a vyrazil. Symbolicky od Svatého Jakuba v Jihlavě, protože ho čekala svatojakubská pouť.

První dva dny poslouchal zvláštní zvuky, které nezvykle zatížené kolo vydávalo.  Pak si ale zvykl. Krizi za celou dobu cesty prý nezažil. „Jelo se mi dobře. Za celou dobu se mi nestalo, že bych byl večer unavený. Nabíjely mě i ty setkání se zajímavými lidmi,“ vypráví s nadšením Jan.

Spal většinou pod širákem poblíž zdroje vody ke koupání. Pouze párkrát vyhledal hotel nebo kemp. V kontaktu s rodinou byl pomocí sms.

Krušné chvíle ale přesto zažil 13. den na cestě. „Několikrát jsem píchnul a sjeté pláště jsem chtěl vyměnit za ty nové, které jsem si vezl. Zjistil jsem ale, že mají jiný rozměr a nejdou na ráfky nasadit,“ popisuje komplikace cestovatel.

Když po 27 dnech i přesto dorazil do cíle své cesty, neubránil se dojetí. „Pocit to je krásný, když stojíte před katedrálou a objímáte se s dalšími poutníky. Setkal jsem se i s kamarádkou z Pelhřimova. Děkoval jsem také opět svému kolu, že vydrželo,“ dodává mladý cestovatel, který denně v sedle urazil kolem 120 kilometrů.

Podrobné zážitky ze své cyklopouti sepisoval Jan Mráz během cesty na své facebookové stránky Tou správnou cestou a doplnil je fotkami. Kam vyrazí na kole příště, zatím ještě neplánuje.

Jaroslav Šnajdr

Nezkrácenou verzi článku najdete v zářijovém vydání našeho magazínu.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc