PRO INZERENTY

„Nechtěné“ domy po vojenské správě zabydlí úředníci magistrátu

25/02/2019

Jaroslav Šnajdr

Dva historické domy, v nichž sídlila Okresní vojenská správa, a které se město marně snažilo roky prodat, si radnice nakonec nechá. Po nákladné rekonstrukci se do nich přestěhují úředníci.

Domy s čísly orientačními šest a osm v ulici U Mincovny projdou kompletní rekonstrukcí. Město je má ve vlastnictví již deset let a od roku 2011 se je marně snažilo prodat či pronajmout. Nyní se ale radnici naskytla možnost získat na jejich opravu dotaci, pokud budou domy v budoucnosti využity za nepodnikatelským účelem. Vedení města se proto rozhodlo objekty v případě získání dotací opravit a vyřešit tím tak dlouhodobé problémy s nedostatečnou kapacitou.

„Do odloučeného pracoviště se po dokončení rekonstrukce přestěhují odbor školství, kultury a tělovýchovy a odbor životního prostředí. Jejich pracovníci nyní sídlí v domě Hluboká 3, ten však není v dobrém technickém stavu a očekávají ho v budoucnu opravy,“ přiblížil tajemník jihlavského úřadu Evžen Zámek.

Stavební práce by měly začít ještě letos a do nových prostor se úředníci přestěhují v roce 2021.  „Dotace bude požadována v maximální možné výši, která zaplatí téměř polovinu investice, ta podle projektové dokumentace dosáhne 60 milionu korun,“ přiblížila vedoucí odboru rozvoje města Alena Kottová.

Domy budou přístupné veřejnosti

Oba domy je nutné zrekonstruovat co nejrychleji, aby dál nechátraly. Nyní trpí vlhkostí, zatéká do střešního pláště a nejsou dostatečně odvětrávané.

„V prvním patře domu číslo osm je vstup do podzemí, který zůstane zachován. Přístavba ve dvorní části bude zdemolována a místo ní se vybuduje nový výtah a hygienické zázemí. Ve všech nadzemních podlažích budou umístěny kanceláře a v přízemí se vytvoří dlážděný průjezd z Jakubského náměstí do dvorní části. Ve vstupním prostoru památkově chráněného domu číslo šest bude zachována a citlivě opravena klenutá vstupní síň,“ doplnila Alena Kottová s tím, že oba domy budou bezbariérově přístupné veřejnosti.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc