PRO INZERENTY

Neuvolnění radní si polepší o statisíce ročně za práci navíc

22/02/2019

Jaroslav Šnajdr

Dva neuvolnění radní jihlavského magistrátu, David Beke a Silvie Čermáková si ke svým platům a odměnám radních od února polepší o další statisíce korun. Budou totiž pro město vykonávat navíc práci mimo pracovní poměr.

Neuvolněného radního Davida Beke, který je zároveň soukromým architektem, bude město platit nově i jako koordinátora pro přípravu stavby nového Horáckého zimního stadionu. S úvazkem 20 hodin týdně a sazbě 500 korun na hodinu si tak ročně přijde na zhruba půl milionu korun.

Silvie Čermáková, která pracuje jako animátorka Muzea Vysočiny v Jihlavě, si jako pracovnice pro rozvoj kulturních projektů a práce pro destinační agenturu, kterou chce město zřídit na podporu turistického ruchu, přijde na polovinu zmíněné částky.

Za čtyřleté volební období je to u radního Bekeho částka dva miliony, milion si vydělá jeho kolegyně Čermáková. Na práci obou radních má dohlížet primátorka Karolína Koubová, která musela oba úvazky svých podřízených nejprve obhájit před schválením před zastupiteli. Kriticky se k tomuto návrhu vyjádřila opozice, zejména z hnutí ANO.

Vůči smlouvám měl výhrady finanční výbor města, který jejich schválení zastupitelům nedoporučil. „Je to zvláštní typ smlouvy, hybrid, kterou bych vnímal třeba v rámci rodiny. Je to novum, které tady za posledních osm let nebylo a jde o nesystémový krok,“  řekl Jiří Pokorný, šéf finančního výboru.

Výhrady měl zejména ohledně smlouvy s radním Bekem. „Koalice se chlubí tím, že tzv. ušetřila dva radní. Pokud by byl David Beke uvolněným radním, tak nás to bude stát méně peněz, než teď, když ho máme na půl úvazek a dohodu,“ upozornil Pokorný.

„Pokud bychom si platili manažera na stavbu zimáku zvenku za tržní ceny, tak bychom zaplatili mnohem víc peněz, a bude to stále externista. V jeho osobě (Bekeho) získáváme kvalitního pracovníka s výhodou znalosti prostředí,“ obhajovala své rozhodnutí primátorka Koubová. U práce pro Čermákovou upozornila na to, že jde o oblasti, kterým se na radnici dlouhodobě nikdo nevěnuje.

Primátorka doplnila, že bude spolu s náměstky, pod něž tyto oblasti spadají, v průběhu roku předkládat výsledky práce obou svých podřízených zastupitelům i veřejnosti.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc