PRO INZERENTY

Tečkou za oslavami 100. výročí vzniku republiky v Jihlavě bude vysazení lípy

21/10/2018

Jaroslav Šnajdr

Zakončením celoročních oslav 100 let od založení Československé republiky se stane tento čtvrtek v půl šesté večer zasazení lípy republiky. Redakci Jihlavský express to sdělila Aneta Hrdličková z jihlavského magistrátu.

„Poslední z akcí pořádaných v rámci Proletí 100letí se uskuteční opět v parku Vysoké školy polytechnické u autobusového nádraží, kde oslavy letos v květnu začaly Piknikem v parku pod českými vlajkami,“ informovala Hrdličková.

„Lípa srdčitá bude důstojnou připomínkou celoročních oslav stoleté republiky,“ doplnil za město primátor Jihlavy Rudolf Chloupek. Lípu primátor zasadí spolu s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem a rektorem Vysoké školy polytechnické Jihlava Václavem Báčou.

Českou hymnu zazpívá pěvecké sdružení Campanula. U lípy srdčité bude do kamene osazena mosazná destička s popisem. Lípu a její zasazení včetně osazení kamene zajistí Správa městských lesů Jihlava.

„I přesto, že jsme se domnívali, že jsme během několikaměsíčních oslav ukázali vše, co jen šlo, připomněli si maximum okolností a událostí, které se pozitivně i poučně podepsaly na našich dějinách, máme v rukávě ještě několik překvapení. Při sázení lípy republiky bude například vystavena rekordní obří čepice prvního československého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka zvaná furaška,“ zmínil hejtman Jiří Běhounek.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc