PRO INZERENTY

Pelíšky na náměstí, cestovní agentura, nebo městský sad. Vedení města představilo program rozvoje Jihlavy.

05/02/2019

Jaroslav Šnajdr

Po více jak 100 dnech „hájení“ představilo vedení města 5. února svůj program na následující čtyři roky. Zahrnuje celkem 13 cílů rozdělených do pěti až šesti bodů, které sestavovaly desítky odborníků napříč koalicí. „U programového prohlášení jsme našli shodu a myslím, že nás to jako koalici ještě víc stmelilo,“ řekl náměstek primátorky Vít Zeman.

Jednou z programových priorit je vznik destinační cestovní agentury, která se bude starat o propagaci Jihlavy a rozvoj cestovního ruchu. „My se opravdu neumíme pochlubit tím, co v Jihlavě máme. Kromě zoo nebo podzemí máme několik témat, s kterými vůbec nepracujeme a neumíme lidem ukázat, v čem je naše město silné,“ zdůvodnila potřebu jejího vzniku primátorka Karolína Koubová. Vzniknout by měla také organizace, která se bude věnovat speciálně kultuře a organizování kulturních akcí ve městě.
Dalším cílem je rozvoj městské památkové rezervace, jejíž součástí bude také revitalizace Masarykova náměstí včetně budovy Prioru. „Stojíme před těžkou úlohou vrátit život do historického centra královského města, které hledá svou tvář,“ podotkl uvolněný člen rady města, architekt Martin Laštovička.

„Ve vítězném návrhu na revitalizaci náměstí vznikají taková místa, pro které Jan Hřebejk našel nádherné slovo pelíšky. Pokud tam taková místa, kde se zastavíte jen tak, bez toho, abyste kupovali třeba mrkev, vzniknou, tak to bude velmi krásné,“ podotkl jeho „příjmenovec“, náměstek Petr Laštovička.

 

Mezi další priority bude patřit zahájení stavby nového zimního stadionu, vybudování zpevněné plochy na letišti Henčov, dokončit převzetí veškerého vodohospodářského majetku od Svazu vodovodů a kanalizací a zajistit na území města jeho provozování. Dalším úkolem je zlepšení dopravní infrastruktury. „Máme dluh například v oblasti parkování. Nemá smysl řešit inteligentní navádění, když parkovací místa chybí,“ uvedl náměstek primátorky Petr Laštovička.

Další z priorit je vybudování ovocného sadu. Tento záměr totiž souvisí se strategickým plánem města, vytvořit Jihlavu přátelskou k dětem. „Městský sad je místo, kde bychom rádi vytvořili prostor pro výsadbu ovocných stromů, které vytvoří příjemné prostředí přístupné veřejnosti. Lidé si zde budou moci natrhat plody stromů, podívat se na způsoby jejich pěstování, děti zde budou moci lézt po stromech a hrát si na něčem jiném, než je jen krychle nebo kohout na pérku,“ vysvětlil Vít Zeman.

Klíčovým tématem pro rozvoj města je pak výstavba centrálního dopravního terminálu. „Rada města nezměnila svůj postoj k této investici. Pevně doufám, že projednávání terminálu na Centrální komisi Ministerstva dopravy skončí kladným stanoviskem pro Jihlavu,“ doplnil Petr Laštovička.

Přehled 13 kategorií programového prohlášení:

Odpovědné hospodaření, otevřená radnice, cestovní ruch, rozvoj města, životní prostředí, sociální oblast, bezpečnost a prevence kriminality, vzdělávání, kultura, sport a volný čas, doprava a městská mobilita, vodohospodářství a investiční akce.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc