PRO INZERENTY

„Podpisy“ sprejerů hyzdí město čím dál víc. Prevence je složitá a nákladná

23/01/2019

Jaroslav Šnajdr

Jsou téměř všudypřítomné a hyzdí město. Tagy neboli podpisy fixou či sprejem na fasádách domů. Potýká se s nimi i historická Jihlava. Odstranění stojí majitele tisíce korun a nápis se zanedlouho většinou objeví znovu. Prevencí je speciální nátěr, který je ale drahý. Čmáranice tak hyzdí fasády mnoho let.

Na problém počmáraných fasád upozorňují obyvatelé Jihlavy také na sociálních sítích. „Sprejerství začíná být neúnosné. Má vůbec smysl něco opravovat?“ ptá se Silvie Poukarová z Jihlavy, která svůj komentář doplnila snímky pořízenými poblíž Křížové ulice.

„Pokud bude panovat lhostejnost, tak za chvilku budou čmárat po autech. Je to na hradbách, na kamenné památce nad Cityparkem. Pokud se to bude přehlížet, tak Jihlava opravdu hezká nebude. Zdá se mi, že za poslední tři roky došlo k výraznému zhoršení,“ doplňuje Silvie Poukarová.

Město se potýká s nápisy sprejerů na mnoha místech, například na nemovitostech ve svém vlastnictví, zastávkách, označnících i na hradbách a jiných památkách v městské památkové rezervaci. „Menší nápisy odstraňují údržbáři na náklady města, ty větší předává stejně jako soukromníci městské policii k šetření. Pokud se autor takového nápisu nalezne, tak je skutek hodnocen jako přečin a musí vlastníkovi objektu vyplatit náklady na odstranění. Většinou se však viník nenajde, a tak je musí město odstranit na vlastní náklady,“ konstatuje mluvčí Jihlavy Aneta Hrdličková.

S tím souvisí další problém – na některých místech se hned po odstranění objeví nápis znovu. Záleží na tom, na jak frekventovaném místě je nápis umístěn a jestli je veřejnosti přístupný. Oplocené objekty s tím tak velký problém nemají. „Pokud se na místě nápis objeví znovu, tak jej už město neodstraňuje,“ podotkla mluvčí města. Dalším hlediskem pro odstranění je také například velikost nápisu nebo hodnota či stáří budovy.

Aktuální příklad za všechny: Loni se den po dokončení se na fasádě rekonstruovaném domu v Divadelní ulici, který má sloužit k ubytování hostů a herců Horáckého divadla, objevil veliký sprejerský podpis. Na magistrát nyní dorazilo stručné oznámení od městské policie, že se případ odkládá, protože  se nenašel viník.

Nápisy jsou odstraňovány pískováním, které stojí zhruba 300 korun na metr čtvereční. Pískování se používá i na poškozené objekty s kulturní hodnotou jako jsou sochy a památníky. Ty však tak naštěstí často poškozovány nejsou, když se to však stane, tak je k celé práci přizván i restaurátor. Pískování však sochy nepoškozuje a co se týče hradeb, ty jsou sice pod útokem sprejerů častěji, jim ale také neškodí. Pískování pouze lehce odstraní barvu z fasády, tu město nahrazuje také případ od případu, podle velikosti, stáří budovy, jak moc je smytá barva vidět.

Průměrně ročně hlásíme sedm případů. Oznámení dáváme vždy na státní policii, nikoliv městskou, neboť se jedná o přečin poškozování cizí věci dle trestního řádu,“ upřesnil Ondřej Stránský z odboru správy realit. Do odstranění nápisů město vynakládá zhruba 50 tisíc korun ročně.  Pouze v  jednom či dvou případech se podaří škodu vymoci soudně od pachatele.

Prevence proti sprejerským útokům je podle mluvčí města složitá. “ Odboru správy realit byl nabízen speciální nátěr na domy, ale kromě toho, že byl drahý, nebyl prodyšný a staré domy v centru města potřebují být vzdušné, aby nezvlhly a nezačala se v nich objevovat plíseň. Navíc se barva ze speciálního nátěru mohla odstranit jen speciálními čistícími prostředky a náklady by tím ještě více vzrostly,“ dodala Hrdličková s tím, že město žádné evidence ohledně „počmáraného majetku“ nevede.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc