PRO INZERENTY

Pozor na záměnu hub! Čtyři lidé skončili po otravě v jihlavské nemocnici

02/10/2018

Jaroslav Šnajdr

Čtyři velmi vážné otravy houbami v jediném týdnu museli řešit v jihlavské nemocnici. V obou případech šlo o páry – muže a ženu, které si při houbaření spletly muchomůrku růžovku – masáka s prudce jedovatou muchomůrkou tygrovanou.  Nechybělo mnoho a smaženice k snídani, se jim mohla stát osudnou.

Otrava měla rychlý průběh a dostavila se jen několik hodin po požití hub. Všichni čtyři pacienti skončili v  průběhu minulého týdne ve velmi vážném stavu v bezvědomí na plicní ventilaci na jednotce intenzívní péče.

„Dva z nich jsou už doma propuštěni a dva stále zůstávají na standardním lůžkovém oddělení,“ uvedla v pondělí mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

To, že šlo o otravu muchomůrkou tygrovanou, poznali lékaři z rozboru obsahu žaludku. Podle lékařů i podle mykologů jde v takovémto rozsahu v jediném týdnu na Jihlavsku o zcela ojedinělý případ.

„V rámci ČR to úplně výjimečné není, protože otrava muchomůrkou tygrovanou patří k nejčastějším, ale že by se čtyři případy staly v jednom týdnu  tady, navíc v houbařském kraji a na Jihlavsku, to nepamatuji,“ řekla mykoložka Kateřina Pauzarová, která k případům byla přivolána a houby určovala.

Výskyt muchomůrky tygrované je přitom podle ní v tomto období běžný. „Myslím si ale, že v posledních letech lidé zapomenou, jak houba vypadá za ten rok, pokud nechodí na houby celoročně. Tím riskují záměnu, která je může ohrozit na životě, i když tato otrava není přímo smrtelná,“ upozornila Pauzarová. Ta varuje také před záměnou zejména malých plodnic pečárky – žampionu s muchomůrkou zelenou nebo jízlivou.

V mykologické poradně se v poslední době setkává také s další záměnou – nejedlou lištičku pomerančovou si lidé pletou s běžnou  liškou.

Pravidlo je přitom jednoduché – nesbírat houby, které neznám. „Lesy jsou doslova narvané například hřiby smrkovými a není třeba riskovat a sbírat to, čím si nejsme jisti, třeba jen z obavy, že už houby nebudou,“ dodává jihlavská mykoložka.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc