PRO INZERENTY

Před 80 lety vítala Jihlava okupanty jako osvoboditele

15/03/2019

Jaroslav Šnajdr

Byla mrazivá středa 15. března 1939 a na Jihlavu padal sníh. První německá vojska dorazila zasněženými silnicemi na Masarykovo náměstí, které bylo okamžitě přejmenováno na Hitlerovo (Hitler Platz), v dopoledních hodinách. Německé obyvatelstvo slavilo příjezd nacistických okupantů jako osvobození.

Vojáci za nadšení místních Němců mašírovali ulicemi, zpívali a hajlovali. Část zůstala ve městě a část pochodovala dál na Německý Brod, kde se jim ovšem již tak nadšeného přivítání nedostalo, přestože se místní obyvatele snažili naklonit na svou stranu rozdáváním jídla.

Národnostní nepokoje a útoky na židovské obyvatelstvo se stupňovaly už od začátku března. V neděli 12. března chtěli jihlavští Němci oslavit Den hrdinů a na jihlavské radnice vztyčit hákový kříž. Čeští četníci jim v tom ale tehdy ještě zabránili. „Na domech ale hákové kříže už visely. Musela být vedle československá vlajka, potom mohly být vyvěšeny,“ vzpomněl pro Deník v roce 2009 jihlavský rodák a historik Jiří Rambousek, který s rodiči tehdy bydlel v Palackého ulici, kde si ráno v den okupace vzali život jejich sousedé – židovský lékař a jeho žena.

Německá armáda obsadila náměstí vyzdobené hákovými kříži a říšskými vlajkami stejně jako okolní ulice. Útlak židovské menšiny pak propukl v plné síle. Německé a české vrstvy obyvatel se od sebe striktně oddělily a Němci vypálili synagogu, která stála v místech dnešního parku Gustava Mahlera. Na poště se razítkovalo slavnostním razítkem s nápisem Iglau ist frei ( v překladu Jihlava je svobodná). Po okupaci pak následovala v dalších dnech a týdnech řada oslav a vojenských přehlídek.

 

Marné čekání na Hitlera

Jihlavské náměstí se zaplnilo znovu 16. března. Desetitisícový dav Němců totiž čekal na příjezd Adolfa Hitlera řadu hodin marně, než bylo shromáždění z rozkazu okupantů ukončeno. „V pátek sedmnáctého se situace opakovala znovu, opět bylo oznámeno, že Vůdce přijíždí. Lidé s žebříky a židlemi na náměstí ale nakonec slyšeli, že nepřijede kvůli pracovním povinnostem. Ve městě se ukázala pouze autokolona s Henleinem, který jen pozdravil a hned jel zase dál. Hitler se v Jihlavě neukázal nikdy, ale několikrát se o ní zmínil.“ doplnil historik, který zemřel loni v listopadu. Bylo mu 90 let.

 

 

 

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc