PRO INZERENTY

První česká učebnice komiksu vznikla v Jihlavě

27/08/2018

Jaroslav Šnajdr

Nejen kreslíř a ilustrátor, ale nyní již také autor první učebnice komiksu v Česku. Jihlavský tvůrce komiksů Petr Kopl vytvořil Komiksový náčrtník, jež má být prvním uceleným kurzem pro tvůrce komiksů. Nabízí na 160 stranách tipy a triky jak pro kreslíře, tak i pro začátečníky a nadšence.

Hrdinovi nikdy neprší tváře
Tato charakteristika hlavní postavy komiksu se v učebnici Petra Kopla objevuje také. „Hrdinovi do tváře samozřejmě také prší, ale je potřeba ho nakreslit tak, aby to tak nevypadalo. Když mu zakryjeme tvář, která vypráví část příběhu, tak si čtenář musí sám domyslet, jak se cítí nebo tváří. Tím ale čtenáře ztrácíme, protože nám přestává rozumět. Proto musí být všechno, co je k příběhu potřeba, transparentní,“ vysvětluje další poučku knihy jihlavský tvůrce.
Pravdivý je také její další podtitul Testováno na lidech. „V době, kdy kniha vznikala jsem měl cestu do Egypta, kde jsem vedl čtyřdenní workshop pro místní kreslíře. Tam jsem si řadu věcí vyzkoušel v praxi a po těchto zkušenostech jsem knihu ještě upravil,“ upozorňuje Petr Kopl.
Jeho náčrtník tak skutečně čtenáři pomůže vytvořit vlastní komiks od začátku do konce, tzv. krok za krokem. „Dozví se, jak si vymyslet hrdiny, jak si naplánovat komiks, napsat scénář, vše dát dohromady až po jednání s vydavatelem. Na jedné straně knížky je lekce, zadaný úkol a na druhé čisté straně ho mají zájemci splnit. Tím, jak se knihou prokousávají, vytváří vlastní komiks. Zároveň mohou zpětně sledovat svůj vývoj,“ podotýká Petr Kopl.

Ten se při tvorbě jediné ryze česká učebnice – cvičebnice komiksu. nechal se inspirovat zahraničními tituly.
„I když se komiksu na některých výtvarných školách věnují v rámci studia, je podle mě škoda, že se u nás komiks ještě na žádné škole neučí přímo jako studijní obor. Ve světě ale komiksové školy samozřejmě existují,“ dodává závěrem Petr Kopl.
Komiksový náčrtník je v pořadí jeho 18 vydanou knihou. Za sebou má ale další stovky publikovaných prací. S jeho stripy nazvanými Štěky Broka Špindíry se čtenáři každý měsíc setkávají také na stránkách Jihlavského expressu a vyšly již také knižně.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc