PRO INZERENTY

„Půlroční“ šéf ZOO Jihlava Jan Vašák: Před ředitelnou už přestávám klepat..

12/01/2019

Jaroslav Šnajdr

V jihlavské zoo pracuje 26 let. V jejím čele je přesně půl roku. Pětačtyřicetiletý zoolog Jan Vašák v novoročním rozhovoru pro Jihlavský express bilancuje, ale nahlíží i do budoucna.

• Když se ohlédnete, jaký ten poslední půlrok pro vás byl?
Řekl bych seznamovací. Ne že bych neznal provoz zoologické zahrady, ale ředitelská pozice je přece jenom trochu jiná. V každé pozici se občas rozhodujete mezi špatným a horším, v každé pozici se občas rozhodujete v časovém presu a bez dostatku informací. V každé pozici tak logicky děláte chybná rozhodnutí, v téhle je na vás zase o kousek víc vidět.

• Co bylo pro vás nejobtížnější na přechodu z postu šéfzoologa? Naučil jste se už „velet“ kolegům?
Myslím, že s kolegy mám nastavený nějaký vztah z dřívějšího období. Oni zhruba vědí, co se dá čekat ode mě a já zase znám je. Pro mě je asi nejzásadnější změnou, že bych chtěl mít průběžně stejný přehled o dění mezi zvířaty, jaký jsem míval. Protože dostávám řadu věcí zprostředkovaně, tak tohle zkrátka nejsem schopný udržet.

• Už jste se zabydlel v ředitelské kanceláři?
Pomalu už při vstupu do kanceláře přestávám klepat. Jinak jsem v zahradě už víc jak čtvrt století, tak jsem představu o tomhle místě a postu myslím měl.

• Jakou zatím největší změnu jste jako ředitel udělal?
Myslím, že asi nejzásadnějším krokem bylo rozdělení oddělení údržby na zahradníky a údržbáře. Jsou to podle mě dva různé obory vyžadující odlišnou erudici. Pak se jednalo o stejný krok při oddělení vzdělávacího oddělení od ekonomicko-marketingového. To jsou taky dva poněkud odlišné světy.

• Už na začátku jste avizoval, že žádné zemětřesení v zoo po vašem příchodu nenastane, a že hlavním úkolem bude najít náhradu za vás. Podařilo se to nebo přišly i nějaké jiné personální změny?
Máte pravdu, výše uvedená změna byla vlastně z personálního pohledu jediná. A opravdu to nebylo žádné zemětřesení. Svého zástupce na postu zoologického jsem jmenoval vedoucím zoologického oddělení. Pak byla nicméně potřeba náhrada za něj. Trochu jsem se toho obával, dostatečně erudovaných lidí na tyto posty moc není. Mile mě překvapil zájem skutečně velmi dobře a mezinárodně etablovaných kolegů, s nimiž jsem se i sešel, ale ztroskotali jsme na jejich rodinné provázanosti s dosavadním prostředím. Tuto personální mezeru se ale nakonec podle mě podařilo nahradit nad moje předchozí očekávání.

 

Ředitel ZOO Jihlava Jan Vašák

• Jaká zvířata byste v zoo rád viděl respektive co z vašich vizí vidíte jako reálné v nejbližší době?
Během příštího roku bychom měli v Jihlavě uvítat nový druh čeledi prasatovitých, jedná se o prase visajánské. Je to druh, který z přírody nejspíše během pár generací patrně úplně vymizí. Naštěstí se ale dobře rozmnožuje, proto považuji udržení jejich populace v zoologických zahradách za velmi dobrou alternativu. Měli bychom dobudovat venkovní výběhy pro některé teplomilné malé kočky. V hlavě mám pár dalších drobných projektů, na africkou část navazující expozice malých antilopek a afrických primátů, průchozí voliéry u velkého společného výběhu pro tapíry a kapybary spolu s expozicí vřešťanů, kteří by obývali ostrov na rybníce.
Největší výzvou je objekt Modety, to je ale samozřejmě běh na delší trať a závisí to na záměrech města. Tam se nabízí jednak chybějící návštěvnický servis, ale z mého pohledu také opravdu unikátní možnosti. Vzhledem k navazující louce lze do spojovacího traktu umístit tak charismatická zvířata, jakými jsou nosorožci indičtí. To by byla záležitost unikátní nejenom na evropské, ale i světové úrovni. Nabízí se možnost využít část objektu i v době, která je z pohledu návštěvníka velmi netradiční. Část, kde by byla návštěvní doba posunutá do večerních hodin a obývala by jí zvířata s noční aktivitou. Umím si představit, že zejména v době mimo sezónu by tato část mohla nabídnout návštěvníkům zajímavou možnost, jak strávit čas v teple, navíc v době, kdy je venku nepříznivé počasí a brzy tma.

• Je před námi rok 2019. Co v něm zoo pod vaším vedením čeká?
Jak jsem už zmínil, větší projekty potřebují dlouhou přípravu a na tu jsem v téhle pozici zatím poměrně krátce. Rád bych nicméně učinil první kroky v provázanosti existence naší zoologické zahrady a aktivitu v místě výskytu zvířat. Nemohu ale říct, jestli se to povede už v tomto roce. Pro návštěvníky se samozřejmě chystá množství zajímavých akcí, chtěl bych na tomto poli trochu experimentovat a dále reagovat na jejich zájem. Velmi atraktivní jsou například různé druhy večerních prohlídek se zaměřují na rozdílné cílové skupiny návštěvníků.

Děkujeme za rozhovor.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc