PRO INZERENTY

Radnice zpřísnila po zpronevěře kontroly toku peněz

20/02/2019

Jaroslav Šnajdr

V reakci na nedávný únik 300 tisíc korun, které zpronevěřila jedna z úřednic, zpřísnila jihlavská radnice systém vnitřních kontrol.

K nápravě bylo navrženo celkem šest opatření, které se nyní vkládají do kontrolního systému. „Osoby, které jsou odpovědné za kontrolu, budou mít nově přístup do příslušných modulů v informačním systému radnice a ke všem souvisejícím dokladům. Dále přibude také více namátkových kontrol a čtvrtletní kontroly pokladen budou porovnávat stav hotovosti nejen s pokladním deníkem, ale i s účetním stavem,“ upřesnil tajemník jihlavského úřadu Evžen Zámek.

Případ zpronevěry radnice odhalila na sklonku loňského roku. Na jednom z oddělení úřadu pracovnice řádně evidovala na přepážce vybrané peníze, ale nechávala si je pro sebe. Úřednice ihned po zjištění všechny finance vrátila, magistrát poté zpětně prověřil její pracovní postupy a upravil vnitřních kontrolní procesy. Na úřednici pak podal trestní oznámení.

„Hlavní problémy spočívaly v neprovázání některých procesů na příslušném pracovišti a ekonomickém odboru a také v možnosti zmanipulovat podklady k prováděným kontrolám,“ sdělil vedoucí správního odboru Jan Vystrčil.

Na uvolněné místo úřad vypsal výběrové řízení na konci ledna a již vybral za vyhozenou úřednici náhradu.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc