PRO INZERENTY

Novinář Mareš zaměnil údaje a nařkl ze spolupráce s StB jinou osobu

23/04/2019

Jaroslav Šnajdr

Miroslav Mareš, který sám sebe označuje za nezávislého investigativního novináře, zaměnil údaje dvou osob a nařkl ve svém článku nepravdivě ze spolupráce s StB Bedřicha Musila z Jihlavy, který se měl stát novým mluvčím města.

Jak zjistil Jihlavský express, údaje uvedené v Marešově článku souvisí se zcela jinou osobou s jiným datem i místem narození. S agentem s krycím jménem Kohout se shoduje pouze jméno a příjmení. Důvod, proč tyto osoby zaměnil a informace přesto zveřejnil, nedokázal Miroslav Mareš naší redakci, která ho požádala o vyjádření, věrohodně vysvětlit.

„I krajský lídr hnutí ANO a ex-náměstek hejtmana Josef Pavlík předložil veřejnosti čisté lustrační osvědčení, které jako příslušník Lidových milicí nikdy neměl dostat,“ uvedl Mareš pouze v narážce na informaci jihlavského magistrátu o tom, že Bedřich Musil při výběrovém řízení na mluvčího města musel předložit platné negativní lustrační osvědčení.

Mareš se nevyjádřil naší redakci ani k tomu, zda si za zveřejněnými informacemi i nadále stojí a záměnu s jinou osobou nevylučuje. Nereagoval ani na další dotaz, na základě jakého zdroje a informací označil Bedřicha Musila za blízkého spolupracovníka primátorky Karolíny Koubové. Ta se od spolupráce s Musilem již dříve ve svém tiskovém prohlášení distancovala.

Poškozený Bedřich Musil redakci Jihlavský express řekl, že Miroslav Mareš nepravdivé  informace o jeho osobě zveřejnil, aniž by jej jakkoliv kontaktoval a požádal o jeho stanovisko. „Pro mě je ten člověk dezinformátor. Po dohodě s právníkem jsem od možnosti trestně ho stíhat za pomluvu nebo po něm soudně vymáhat odškodné kvůli újmě na cti upustil. Je pod moji úroveň se tím zabývat. Na jeho články nemá smysl jakkoliv reagovat,“ řekl Bedřich Musil.

Ten nicméně nepopírá, že za minulého režimu do kontaktu s policií přišel. „Několikrát jsem s policií za minulého režimu přišel do kontaktu, ale jestli šlo o normální veřejnou nebo státní bezpečnost jsem nevěděl. Jestli jsem uveden v seznamech Státní bezpečnosti, jsem zjišťoval asi před 15 lety, kdy se u mého jmenovce, který v záznamech byl, nebo jich možná bylo i víc, lišilo jak datum, tak místo narození. Už tehdy jsem si proto požádal o lustrační osvědčení, které bylo negativní, a tím pro mě celý příběh skončil,“ dodal Musil.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc