PRO INZERENTY

Lípy u moráku zabíjí moč i ušlapané kořeny. Dvě musely jít k zemi

27/02/2019

Jaroslav Šnajdr

Tři lípy na Masarykově náměstí šly dnes ráno k zemi. Pracovníci Správy městských lesů (SML) nejprve pokáceli menší lípu u lékárny na dolním konci náměstí a poté postupným seřezáním dvě přibližně stoleté lípy kolem morového sloupu. Suché větve ohrožovaly kolemjdoucí a lidi sedící na lavičkách pod nimi.

„Jde o stromy, které byly už téměř suché, přestože jsme je každý rok ošetřovali řezem. Kosterní větve zasahují nad lavičky s lidmi, takže kvůli bezpečnosti už pokácení bohužel bylo nezbytné. Jejich život asi o deset let prodloužilo ošetření pneumatickým rýčem a výměna substrátu za výživnější v roce 2009. Vitalita se sice zlepšila, ale teď už se zachránit nedají,“ konstatovala šéfka odboru životního prostředí města Katarína Ruschková.

Lípy na stávajících místech město nahrazovat nebude, protože s tím chystaná revitalizace náměstí nepočítá. „Pokud budeme podle projektu revitalizace postupovat, tak na náměstí přibude 20 nových lip. Měli bychom je začít sázet co nejdříve, aby než vyrostou, měly ty starší šanci tady ještě být,“ dodala Ruschková. Dopolední kácení stálo město přibližně pět tisíc korun, největší podíl na částce měly opatření pro zajištění bezpečnosti.

 

Lípám podle ní velmi škodí především agresivní psí moč a ušlapávání kořenového systému chodci. Nepomáhá jim ani upevněné led osvětlení pomocí objímek, které brání přirozenému růstu větví a město bude do budoucna muset uchycení vyřešit jinak.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc