PRO INZERENTY

V Jihlavě vzniká čtyřkoalice. Opět bez vítězné ANO

09/10/2018

Jaroslav Šnajdr

Nová koalice, která by měla další čtyři roky vládnout v Jihlavě, dostává konkrétní obrysy. Podle nich by ANO, přestože ve volbách na počet hlasů zvítězilo, skončit v opozici, podobně jako po minulých komunálních volbách v roce 2014.

V krajském městě Vysočiny se poté, co v pondělí Fórum Jihlava při vyjednávání v sídle jihlavské ANO, koalici s ní odmítla, rýsuje varianta čtyřkoalice. Tu by mělo tvořit Fórum Jihlava společně s ODS, uskupením Žijeme Jihlavou a lidovci, kteří všichni odmítli vyjednávat o koalici s ANO.

Jihlavskému expressu to v úterý potvrdili zástupci Fóra Jihlava. „Prioritou je jednání o čtyřkoalici, ale jednáme i s ANO. Nejednáme s SPD, ČSSD a KSČM,“ uvedla žhavá kandidátka na primátorku Karolína Koubová.

Zda by byli zástupci fóra ochotni v koalici akceptovat ANO, pokud by souhlasilo, že by se primátorkou stala Koubová, odpověděla sama takto: „Problém takto nestojí. Není to o funkcích, ani primátorské, ani jiné. Koalice s ANO je primárně principiální a morální záležitost. Z toho důvodu teď napínáme všechny síly pro úspěch projektu čtyřkoalice,“ dodala Koubová.

Tato varianta včetně lídryně Fóra jakožto nové primátorky je pro ODS přijatelná. „Fórum Jihlava drží nejvyšší karty a my čekáme s jakou obsahovou nabídkou a uspořádáním radnice přijde. Respektujeme výsledek voleb a pokud bychom se pro koalici s Fórem rozhodli, pak samozřejmě bychom návrh na paní Koubovou na místo primátorky podpořili,“ uvedl za ODS Jihlava David Beke.

Lídr ANO 2011 Radek Popelka potvrdil, že v jednáních o koalici strana aktuálně pokračuje bez Fóra Jihlava. „Fórum, které jsme oslovili jako první, se vyjádřilo, jak se vyjádřilo. Připadá mi, že za snahou sestavit prioritně koalici bez nás, jsou ideologické bariéry. I když jsme domluveni na další schůzce, kdyby jim sestavení koalice bez nás nevyšlo,  tak teď máme volnou ruku jednat o koalici s kýmkoliv a toho využíváme,“ naznačil Popelka. Potvrdil, že jediný s kým by strana do koalice nešla, jsou komunisté.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc