PRO INZERENTY

V Jihlavě začala jednání o koalici. Dočká se město historicky první primátorky?

08/10/2018

Jaroslav Šnajdr

V krajské Jihlavě se naplno rozjíždí povolební jednání stran o budoucí koalici. Komunální volby v Jihlavě vyhrálo Hnutí ANO 2011, které bude mít ve 37 členném zastupitelstvu podle výsledků voleb 10 hlasů.

Velký úspěch slaví  FÓRUM JIHLAVA v čele s Karolinou Koubovou, které skončilo druhé se sedmi hlasy, šest hlasů má ODS. Čtyři hlasy získala trojkoalice Pirátů, TOP 09 a Zelených s názvem ŽIJEME JIHLAVOU!, po třech hlasech získalo KSČM a KDU-ČSL. Fiaskem, podobně jako ve zbytku republiky, skončily volby pro ČSSD, která získala pouhé dva hlasy, stejně jako SPD.

Vyjednávači ODS se snažili jako první po volbách zahájit jednání s Fórem Jihlava, ale neuspěli. Fórum totiž úspěch dlouho slavilo a podle lídryně uskupení a možné kandidátky na historicky první jihlavskou primátorku Karoliny Koubové, nechce nic uspěchat. „Možností koalice je několik a my nechceme naše rozhodnutí uspěchat. Necháme si na to určitě čas,“ nebyla zatím konkrétní Koubová.

Opatrný byl i druhý nejpravděpodobnější kandidát na post primátora, lídr ANO a dosavadní náměstek Radek Popelka. „Výsledek bereme jako ohodnocení naší práce za uplynulé čtyři roky. Ale po zkušenostech z před čtyř let bych o sobě jako o primátorovi nemluvil,“ naráží na fakt, že ANO před čtyřmi roky sice také v Jihlavě zvítězilo, ale skončilo v opozici.

Podobný názor jako Koubová zastává také zástupkyně trojkoalice Žijeme Jihlavou Eva Nováková. „Máme to podobně jako Forum, nikam nespěcháme a zatím mluvíme o různých možnostech,“ uvedla Nováková.

Poražená strana číslo 1, ČSSD, kde se do zastupitelstva dostali pouze stávající primátor Rudolf Chloupek a krajský radní Martin Hyský zatím vyčkává, kým a zdali vůbec bude jako „chudá nevěsta“ oslovena.

O komunální volby v Jihlavě byl zájem minimální. Svědčí o tom nejnižší účast mezi městy v Kraji Vysočina – pouhých 37 procent. Jako první koalice v kraji po volbách vznikla ve Velkém Meziříčí. Koaliční dohodu tam hned o víkendu uzavřeli KDU-ČSL, ČSSD, ANO 2011 a Meziříčské fórum.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc