PRO INZERENTY

Válek v Síni slávy: Tohle je pro hokejistu nejvíc

25/01/2019

Jaroslav Šnajdr

Do Síně slávy československého hokeje vstoupila tento týden další jihlavská hokejová legenda - osmapadesátiletý Oldřich Válek, ikona Dukly Jihlava a mistr světa z roku 1985.

„Je to nejvíc, co hokejistu může potkat. Když jsem se o tom dozvěděl, byl jsem hrozně překvapený. A potěšený,“ přiznává legenda českého a jihlavského hokeje, přezdívaná „El Obro“

V dresu Dukly jako nováček nakukoval do nejvyšší domácí soutěže v sezoně 1978/79. V Dukle strávil dlouhých jedenáct sezon, než ji v revolučním roce 1989 opustil a poprvé se vydal za angažmá do zahraničí. Dva roky působil ve finském celku Hockey Reipas (Lahti), se kterým slavil postup do extraligy. Další dvě sezony hrál v norském Stjernenu, aby poté opět oblékl dres Reipasu. Ale jen na 11 zápasů. V sezoně 1993/94 se totiž vrátil do Dukly, po roce a půl však zamířil do francouzského Chamonix. Když ho ale Dukla během rozehrané sezony požádala o pomoc, vrátil se znovu. Za svou kariéru stihl odehrát ve žlutočerveném dresu 483 zápasy, ve kterých dal 249 branek a na dalších 160 nahrál.

Úspěchy slavil i v národním týmu. Na Kanadském poháru 1981 se s týmem podíval až do semifinále. Oldřich Válek získal stříbro na světovém šampionátu v roce 1983, na vrcholu sil a kariéry to dotáhl až k titulu mistra světa na domácím pražském šampionátu 1985. Ve sbírce má také bronz z mistrovství světa 1989 a završil tak kompletní sbírku medailí.
Vždycky byl bouřlivákem, jehož fanoušci buď milovali, nebo nenáviděli. S Duklou vllastní čtyři mistrovské tituly, v sezoně 1984/85 se stal s 48 góly králem ligových střelců, je i členem elitního Klubu ligových střelců, dokázal totiž dát více jak 250 gólů dohromady v nejvyšší soutěži a reprezentaci. Za Jihlavu nasázel Oldřich Válek 249 branek ve 482 utkáních, dalších 25 přidal v národním týmu, kde nastoupil i 81 zápasům.

V lednu 2017 se dočkal další velké pocty. HC Dukla Jihlava v rámci oslav šedesáti let vzniku klubu uvedla Oldřicha Válka mezi osobnosti šedesátileté éry Dukly.
Na bruslích jak sám říká stál naposledy před třemi lety na exhibici v Jihlavě. Na konci března 2016 absolvoval výměnu kyčle, pak i operaci kolene. Prošel také boreliózou. Volný čas traví nejraději v klidu domova s manželkou. „Hrát už v plánu nemám. Na brusle bych se postavil snad jedině v případě, že by se něco dělo na mé šedesátiny,“ dodal Oldřich Válek. Ty ho čekají příští rok v červnu.
Text převzat z www.hcdukla.cz

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc