PRO INZERENTY

Začalo to Matuškou před 50 lety, vzpomíná sběratel autogramů

07/09/2018

Jaroslav Šnajdr

Sběratelství je jeho celoživotním koníčkem a vášní. Třiašedesátiletý Miroslav Němec z Jihlavy podpisů známých osobností za 50 let nashromáždil kolem šesti tisíc.

Jeho prvním velkým úlovkem byl podpis tehdy nejpopulárnějšího tuzemského zpěváka Waldemara Matušky. „Když sem do Jihlavy přijeli umělci na letní kino, tak si šli lidi pro podpis dozadu, a tak jsem šel ještě jako dítě taky. Pak mě to chytlo a kolem 14 roku jsem se tomu začal věnovat intenzivněji,“ vzpomíná na sběratelské začátky Němec.

Později začal také víc jezdit po kulturních akcích po celé republice. Například Mírové slavnosti Brno – Líšeň byl na podpisy československých umělců tehdy zlatý důl. Jezdil také na knižní autogramiády a občas také navštěvoval herecké osobnosti přímo u nich doma.

Hodně se zaměřoval na herce z filmů pro pamětníky, kterých si váží velmi, anebo olympijské vítěze a věnuje se také osobnostem českých dějin. Celou řadu autogramů výtvarníků či sportovců ale postupem času přenechal kolegům a pokračoval v oblastech, které ho zajímají více.
Na klasickou otázku, kterého podpisu si váží nejvíce odpovídá diplomaticky. „Všechny podpisy, které mám, jsou pro mě cenné vpodstatě stejně. Jestli je to paní Bohdalová nebo Marylin Monroe, či Elvis Presley nebo pan Menšík jsou na stejné úrovni, i když se samozřejmě dají sehnat s různou obtížností,“ říká.
Mezi velmi ceněné a vzácné pro něj osobně počítá například podpis herce Theodora Pištěka, Emmy Destinové nebo prvního československého prezidentaT.G. Masaryka.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc