PRO INZERENTY

„Temná“ zeď, u které se popravovalo, padla

10/05/2019

Jaroslav Šnajdr

Stavebníci dnes zbourali zeď u VŠPJ v ulici Tyršova, u které bylo v 50. letech při vykonstruovaných politických procesech nespravedlivě popraveno 11 lidí. Odkryl se tím pohled na nově vznikající aulu vysoké školy. Temnou minulost bude připomínat pietní místo.

Procesy proběhly i přesto, že jihlavský soud neměl povolení soudit tento typ zločinu a už vůbec neměl povolení k hrdelnímu právu.  „Tyto procesy měly sloužit k vyvolání strachu a jako výstraha pro odpůrce totalitního režimu,“ uvedla mluvčí VŠPJ Magdalena Martini. První tři popravení byli z procesu „Veselý, Tuček a Rod“.

Následně proběhl v Jihlavě ještě tzv. „Babický proces“, kde byli popraveni lidé, z nichž někteří byli zatčeni již před samotným zločinem – střílením v Babicích. Tento proces byl použit i jako volná předloha jednoho z dílů „30 případů majora Zemana“. V tomto procesu bylo popraveno osm lidí.

Zajímavostí z tohoto procesu byl fakt, že nejmladšímu odsouzenému bylo 20 let, přestože plnoletost byla tehdy až od 21 let – popravili ho tedy protiprávně.

Poslední poprava, která souvisela s „Babickým procesem“ se uskutečnila v roce 1952.

Vysoká škola polytechnická Jihlava v souvislosti s úpravami terénu kolem nově budovaného výukového centra zřídí na tomto místě jako vzpomínku na všechny nespravedlivě odsouzené pietní místo.

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc