PRO INZERENTY

Zemětřesení ve vedení Jihlavy: Město má primátorku, nová je většina zastupitelů

02/11/2018

Jaroslav Šnajdr

Jihlava má po dnešku zbrusu nové vedení města v čele s historicky první primátorkou Karolínou Koubovou. Na ustavujícím zastupitelstvu pro ni hlasovala většina zastupitelů, z nichž 22 usedlo v zastupitelstvu poprvé. Jako dosud jediné město v ČR má nově také uvolněného radního a uvolněného zastupitele.

„Vedení města pro mě není soutěž. Je to pro mě závazek a určité poslání. Vidím, jak by Jihlava mohla vypadat za dvacet let a vidím i konkrétní kroky, které k tomu povedou. Bez vás všech to ale půjde velice těžko stejně tak bez obyvatel Jihlavy. Je potřeba začít lépe komunikovat a vymýšlet společná a funkční řešení a nebýt odtržení od reality. Přeji nám všem, aby se nám naše závazky podařilo naplnit,“ vyzvala Koubová ve svém úvodním projevu po zvolení zastupitele ke vzájemné spolupráci napříč stranami.

 

Jediným protikandidátem třiatřicetileté matky dvou dětí na primátorské křeslo byl dosavadní náměstek primátora za ANO Radek Popelka. Ten ale dostal o pět hlasů méně než Koubová, pro kterou hlasovalo 20 z 37 zastupitelů.

 

Nové zastupitelstvo města Jihlavy volí historicky první primátorku města.

 

Jihlava má nově devět namísto 11 členů rady a tři náměstky. Zcela nově pak má uvolněného zastupitele pro oblast městské památkové rezervace, kterým se stal architekt Martin Laštovička a uvolněný radní Daniel Škarka. Nově se stal tzv. pověřeným zastupitelem pro oblast sportu Petr Ryška, jehož funkce je čestná a tudíž neplacená. Právě jeho zvolení vyvolalo největší diskusi a kritiku opozice kvůli údajné nekonkrétnosti jeho funkce a pověření. Koubová upozornila po kritice opozice, že dvě nově ustanovené funkce uvolněného zastupitele a člena rady vyjdou město navíc na částku menší než 50 tisíc korun měsíčně.

Hned úvodní hlasování vedené novou primátorkou o třech nových náměstcích provázely zmatky. Koubová totiž navrhla sama trojici kandidátů, namísto pouze dvou, které povoluje zákon. Na chybu ji vzápětí upozornil opoziční zastupitel za ČSSD Martin Hyský. „Prosím vás o shovívavost, dělám to poprvé, ale věřím, že se zajedu a příště to bude lepší,“  omlouvala se nová primátorka.

 

Nová rada města Jihlavy v čele s primátorkou Karolínou Koubovou (uprostřed).

Prvním náměstkem primátorky se stal Petr Laštovička z ODS, druhým náměstkem Vít Zeman z uskupení Žijeme Jihlavou a třetím náměstkem Jaromír Kalina z KDU – ČSL. Uvolněným zastupitelem za Fórum Jihlava se stal Dan Škarka. Kromě nich se členy rady stala Silvie Čermáková (ŽiJ, Libor Kuchyňa (Forum Jihlava), David Beke a Jaroslav Vymazal (oba ODS).

Nová koalice by měla do 90 dnů přijít s programovým prohlášením rady, podobně jako ta minulá. Zastupitel Jaroslav Huňáček za ODS vyzval ostatní kolegy ke 100 dnům hájení pro novou koalici. Zastupitelé mohou do 15.11. podávat své návrhy na členy finančního a kontrolního výboru města, jehož členy zvolí zastupitelé na nejbližším zasedání.

Koubová avizovala, že předsedy výborů by se měli stát, jak je to obvyklé, zástupci opozičních stran.

 

 

Líbil se vám tento článek?
14000

doručovacích schránek

10

odběrných míst

25000

výtisků každý měsíc